SpaceX ogłosiło datę rozstrzygnięcia drugiego konkursu na kapsułę Hyperloop

Mniej niż trzy miesiące temu zespoły, które znalazły się w czołówce konkursu na projekt kapsuły Hyperloop, miały okazję przetestować swoje konstrukcje na torze testowym w siedzibie SpaceX, znajdującej się w Hawthorne, w Kalifornii. Jak się okazuje, SpaceX szykuje się do rozstrzygnięcia kolejnej edycji tego konkursu, którego datę właśnie ogłoszono. Finał będzie trwał od 25 do 27 sierpnia 2017 roku.
Podczas gdy poprzedni konkurs skupiał się na wyglądzie oraz wydajności kapsuł, tym razem zespoły będą rywalizowały o to, która kapsuła będzie mogła rozwinąć największą prędkość. Wcześniej SpaceX napisało, że w konkursie mogą wziąć udział zarówno nowe zespoły studenckie, które chciałyby rywalizować na torze, jak i istniejące zespoły, które już zbudowały i przetestowały swoje kapsuły, ale chcą dopracować swoje projekty. Już od kilku tygodni lista uczestników finału jest znana.
Przypomnijmy, że do finału tej edycji konkursu dostał się między innymi zespół z Polski – Hyper Poland University Team. W jego skład wchodzi 25 młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.Hyper PolandHyperloop to koncepcja szybkiego transportu naziemnego zaproponowana przez Elona Muska w sierpniu 2013 roku. Zgodnie z jego pomysłem, 20-osobowe bądź 30-osobowe kapsuły mają przewozić ludzi wewnątrz rury, której średnica wynosi 3,66 metra, z prędkością sięgającą 1127 kilometrów na godzinę. Szacuje się, że koszt modelu pasażerskiego będzie wynosił około 6 miliardów dolarów, a większego, towarowego – 7,5 miliarda.

Źródło:SpaceX