Sony zaprezentowało smartfona Xperia Z2!

Firma Sony zaprezentowała dzisiaj nowy, wodoodporny smartfon klasy premium. Xperia Z2 to najnowszy produkt z serii Z. Jego światowa premiera będzie miała miejsce w marcu, w kwietniu produkt będzie dostępny w Polsce.

Znanemu z Xperii Z1 i Z1C aparatowi o rozdzielczości 20,7 megapikseli towarzyszy dedykowana do urządzeń mobilnych matryca Exmor RS CMOS o wielkości 1/2.3-cala, obiektyw Sony G Lens oraz silnik przetwarzania obrazu BIONZ. Nie dajcie się jednak zwieść – Sony dzięki zmianom w oprogramowaniu wprowadziło nowy, udoskonalony tryb nagrywania pozwalający zapisywać sekwencje wideo w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli/30p).

Warto wspomnieć też o technologii stabilizacji SteadyShot, która sprawia że obraz pozostaje stabilny, nawet jeżeli użytkownik wykonywał nagranie w czasie marszu. Nowy Movie Creator pozwala swobodnie przycinać i skracać uchwycone sekwencje, dzięki czemu możemy łatwo wybrać ten fragment, którym chcemy podzielić się z innymi. Inną ciekawą funkcją jest możliwość nadania dramaturgii poprzez spowolnienie filmu w dowolnym miejscu lub miejscach – z opcją podglądu przed zapisaniem zmian i udostępnieniem klipu.Jakości obrazu ma dorównywać jakość dźwięku. Kompaktowy mikrofon stereofoniczny STM10 daje możliwość nagrywania dźwięku stereo, a jego niewielkie rozmiary i poręczność czynią z niego doskonałe uzupełnienie kamery, w jaką wyposażono Xperię Z2.

Korzystanie z rozwiązań mobilnych może być jeszcze ciekawsze dzięki coraz bogatszej ofercie aplikacji fotograficznych Xperia. Oprócz Info-eye, Social Live i Timeshift Burst, w Xperii Z2 znajdziemy także zbiór nowych, preinstalowanych aplikacji zarówno do zdjęć, jak i filmów.

  • Timeshift Video. Każdą nagraną scenę możemy obejrzeć w zwolnionym tempie. Nowy tryb Timeshift Video pozwala nagrywać filmy z prędkością 120 klatek na sekundę, a następnie wybrać sceny, które chcemy odtworzyć z mniejszą prędkością dla uzyskania odpowiedniej dramaturgii. Możemy to zrobić wszędzie tam, gdzie chcemy – także pod wodą.
  • Creative Effect. Zbiór nowych efektów wzbogacających zdjęcia i filmy. Przy nagrywaniu wideo efekty te są dostępne w czasie rzeczywistym. Przy ich pomocy możemy urozmaicać swoje nagrania modyfikując kolory, dodając efekty wstęgi, lustrzanego odbicia lub ruchu.
  • Background Defocus. Ta aplikacja tworzy wirtualny efekt płytkiej głębi ostrości. Żeby z niej skorzystać, musimy wykonać dwa ujęcia z różnymi ustawieniami ostrości. Aplikacja połączy jedno zdjęcie z drugim, w wyniku czego tło stanie się rozmyte, nadając fotografii bardziej profesjonalny wygląd.
  • AR Effect. Nowa wersja aplikacji obsługuje też nagrania wideo. Warto pobawić się zdjęciami i filmami przy pomocy elementów rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) w postaci animacji i efektów dźwiękowych (tylko do filmów).
  • Vine4. Tworzenie urzekających, zapętlonych sekwencji wideo jest teraz równie proste, co satysfakcjonujące. Nie sposób nie podzielić się nimi z najbliższymi – wystarczy w tym celu wybrać odpowiednią opcję na ekranie aparatu. Znajdziemy tam także specjalny przycisk, służący do nagrywania podwodnych klipów!

Xperia Z2 jest kontynuacją stworzonej przez Sony formy OmniBalance, przy czym jest jeszcze smuklejsza (8,9 mm) i bardziej przyjemna w dotyku dzięki zamknięciu szklanych paneli w jednoczęściowej ramce o wygładzonych krawędziach, wykonanej z wytrzymałego aluminium. Jak przystało na urządzenia z serii Z, smartfon jest odporny na kurz i wodę (IP55 & IP58). Dedykowany przycisk aparatu zapewnia ciągłą gotowość do działania – także pod wodą. Nie sposób nie wspomnieć o wyświetlaczu o przekątnej 5,2-cala, którego rozmiar wciąż jeszcze pozwala obsługiwać go w wygodny sposób jedną dłonią.
Odtworzenie naturalnych barw na wyświetlaczu jest sporym wyzwaniem. Wyświetlacz Triluminos w wersji przeznaczonej na urządzenia mobilne w połączeniu z nowoopracowaną technologią Live Colour LED wykorzystuje czerwony i zielony fosfor oraz niebieskie diody, a także specjalnie przygotowane filtry barw, dzięki czemu emitowane światło jest jaśniejsze i bardziej jednolite. W efekcie na ekranie smartfonu widzimy znacznie bogatsze kolory, którym nie grozi przesycenie jak w przypadku wyświetlaczy AMOLED.
Technologia cyfrowej redukcji hałasu oraz dynamiczny dźwięk wydobywający się z Xperii Z2 pozwalają rzekomo usunąć do 98% hałasu dobiegającego z zewnątrz. Wysoką jakość dźwięku przy oglądaniu filmów, graniu w gry i słuchaniu muzyki bez słuchawek zapewnia wbudowany głośnik S-Force Front Surround.
Dzięki technologii 4G LTE oraz w pełni zintegrowanemu procesorowi Qualcomm Snapdragon 801 2,3 GHz, Xperia Z2 zapewnia szybkie i płynne działanie wszystkich dostępnych obecnie aplikacji. Uzupełnieniem procesora Snapdragon 801 jest karta graficzna Adreno 330 oraz podwójny przetwornik obrazu, zapewniający płynne działanie aparatu, kamery i wyświetlacza.
Xperia Z2 została wyposażona w baterię o pojemności 3200 mAh. W połączeniu ze stworzonym przez Sony trybem baterii Stamina, urządzenie działa jeszcze dłużej, ponieważ automatycznie wyłącza zbędne procesy przy wygaszonym ekranie. Ponowne włączenie wyświetlacza powoduje reaktywację wszystkich procesów.

Urządzenie trafi do sprzedaży na polskim rynku w kwietniu. Cena pozostaje niewiadomą, ale z pewnością wyniesie grubo powyżej 2000 złotych.

Źródło: Sony