Sony walczy z hakerami

Niemiecki haker, Alexander „Graf Chokolo” Egorenkov został zatrzymany przez policje, jako osoba współodpowiedzialna za jailbreak PlayStation 3. Prawdopodobnie trafi wkrótce do więzienia.  Pracował on nad przywróceniem opcji zainstalowania systemu operacyjnego Linux – zaraz po tym jak Sony usunęło ją w oficjalnej wersji (3.21) oprogramowania dla konsoli. Firma żąda od Egorenkova miliona euro odszkodowania. Ich zdaniem jego działania ułatwiły piractwo na PS3.  Na swojej stronie internetowej pozwany pisze:
Nie mam już żadnych pieniędzy. Wkrótce trafię do więzienia, ponieważ nie mam już za co walczyć w sądzie. Podtrzymuje jednak to co mówiłem, nawet jeśli będzie to oznaczało dla mnie odsiadkę. Nieważne czy wygram – ważne, że mam wolę walki. Nie wystraszą mnie tak łatwo. Jestem gotowy pójść do więzienia broniąc swoich ideałów i przekonań”.
Wczoraj w Wielkiej Brytanii zatrzymano również 19-letniego mężczyznę z miasta Wickford, który jest podejrzany o współudział w atakach hakerskich między innymi  na PlayStation Network. W wyniku czego miliony danych użytkowników wyciekły do sieci. Nie wiadomo czy Sony również w tym wypadku zamierza dochodzić odszkodowania, a jeśli tak – to jakiej wysokości. Rzecznik firmy odmówił komentarza w tej sprawie. Obie sprawy wyglądają jednak na nieco przerysowane, nie ma mowy, aby te osoby działały same, a żądane odszkodowanie w przypadku Egorenkova wydaje się o wiele za wysokie – nierealne do zapłacenia.