Sony prezentuje PlayStation 4 Pro oraz PS4 Slim

7 września 2016 to data ważna nie tylko dla fanów Apple. To dzisiaj Sony zaprezentowało także nowe, ulepszone wersje konsoli PlayStation 4. W czasie wieczornej  prezentacji japońska firma przedstawiła światu PlayStation 4 Pro oraz PlayStation 4 Slim!
 
PlayStation 4 Pro
Nowa konsola Sony będzie w praktycznie każdym aspekcie lepsza od podstawowej wersji PS4. W czasie prezentacji poznaliśmy wszystkie mocne strony konsoli, a te rzeczywiście robią wrażenie.
Po pierwsze, PlayStation 4 Pro umożliwi graczom granie w produkcje w rozdzielczości 4K. Tak więc kończy się era, w której granie w Ultra HD było zarezerwowane tylko dla graczy posiadających wydajny komputer klasy PC. Co ciekawe, jak obiecuje Sony, to ulepszenie będzie odczuwalne nie tylko przez graczy posiadających odpowiednie telewizory z matrycami 4K. Twórcy gier będą bowiem oferowali gry w lepszej jakości także na telewizorach HD. Było to bardzo mocno podkreślane w czasie prezentacji.
Granie z 4K jest zapewnione przez znacznie bardziej wydajne podzespoły o dwukrotnie większej mocy obliczeniowej niż zwykłe PlayStation 4. Dzięki temu będziemy mogli grać nie tylko w bardzo wysokiej rozdzielczości, ale także w legendarnych 60 klatkach na sekundę!
PS4 Pro będzie także wyposażone w bardzo pojemny dysk 1 TB.
PS4 Pro wprowadza do gier funkcję High Dynamic Range. Dzięki HDR, czyli technologii wprowadzającej znacznie szerszy zakres kontrastu, gry będą wyglądały znacznie lepiej, a gracze będą widzieli więcej. Wprowadzenie tej technologii odczujemy szczególnie przebywając w ciemnych okolicach w czasie rozgrywki. Dzięki HDR pierwotnie zupełnie czarne fragmenty obrazu będą mogły odsłonić szczegóły, które się w nich skrywają. Podobnie jak w przypadku wsparcia rozdzielczości 4K, zalety technologii HDR będą dostępne dla graczy nieposiadających odpowiednich telewizorów (a tych jest ciągle niewiele i są dosyć drogie).
Oczywiście najnowsze PlayStation 4 Pro będzie wspierało technologię wirtualnej rzeczywistości zapewnianej przez zestaw PlayStation VR.

PS4 Slim (po lewej) i PS4 Pro (po prawej) wraz z padem Dualshock

PlayStation 4 Slim
Wersja Slim to trochę odchudzona wersja pierwszego wcielenia czwartej generacji konsoli Sony. Oferując tak samo atrakcyjne możliwości w mniejszej i ładniejszej obudowie Sony chce zachęcić niezdecydowanych graczy do wybrania produktu japońskiej produkcji.
Konsola zastąpi na rynku pierwotną wersję konsoli PlayStation 4, która już teraz będzie wycofywana ze sklepów. Sytuacja będzie zatem inna niż w przypadku konsoli PS3, gdzie przez jakiś czas gracze mogli zakupić wersję „grubszą”, jak i tę odchudzoną.
Kiedy? Za Ile?
Nowe PlayStation 4 Pro ma zadebiutować na wybranych rynkach 10 października 2016 roku. W momencie premiery będzie ono oferowało wiele tytułów z obsługą 4K i HDR. Wśród nich znajdziemy m.in. Fifę 17, Battlefield 1, czy też aż trzy odsłony Call od Duty.
Cena PS4 Pro zastała ustalona na 399 euro. W przeliczeniu na złotówki cena powinna oscylować wokół kwoty 1800 złotych.PlayStation 4 Slim ma zastąpić zwykłe PS4 w sklepach już przyszłym tygodniu, a dokładnie 15 września. Cena PS4 Slim została ustanowiona jako o 100 euro niższa niż cena wersji Pro. Za odświeżoną wersję oryginalnej PS4 zapłacimy więc 299 euro, co oznacza cenę w naszym kraju na poziomie około 1300 złotych.
Na całym świecie obydwie konsole będą sprzedawane równolegle. PS4 Pro będzie skierowana więc do bardziej wymagających graczy, podczas gdy zadaniem wersji Slim będzie trafienie w gusta tych mniej wymagających klientów.