Sony Alpha NEX-5 – mały, a dużo może

Ten aparat najprawdopodobniej spodoba się każdemu fotoamatorowi. Rejestruje fantastycznej jakości zdjęcia nawet przy wysokiej czułości ISO, działa szybko i sprawnie, a także ma bardzo kompaktową obudowę, mimo że może współpracować z profesjonalnymi obiektywami.

 

NEX-5 to połączenie zalet wynikających z posiadania aparatu kompaktowego oraz lustrzanki cyfrowej. Nowość Sony cechuje się wysoką wydajnością – zawiera świetnej jakości matrycę APS-C CMOS o rozdzielczości 14,2 mln pikseli, 25-punktowy autofokus oraz tryb zdjęć seryjnych z prędkością do 7 klatek na sekundę. Wszystko to można określić za możliwości, których na próżno szukać w poręcznych aparatach kompaktowych.

SPECYFIKACJA PODSTAWOWA:

 

Typ:zaawansowany kompakt
Liczba megapikseli:14,2 mln
Ekran LCD:3″ TFT TruBlack, ruchomy
Nagrywanie filmów w HD:do Full HD 1080i
Złącze USB:tak
Wymiary:110,8 x 58,8 x 38,2 mm
Waga:285 g

 


Sony wyprodukowało jednak aparat niezwykle zaawansowany pod względem technicznym, a jednocześnie poręczny – NEX-5 pozostał kompaktem i waży zaledwie 285 gramów z zainstalowaną baterią, czyli jest o wiele lżejszy niż lustrzanki. Możesz więc liczyć na to, że podczas spaceru po zoo czy na urlopie będziesz mógł rejestrować znakomitej jakości zdjęcia lub filmy, a przy tym nie będzie się to wiązało z niewygodnym noszeniem lustrzanki na pasku oplatającym szyję. NEX-5 możesz np. powierzyć żonie, aby trzymała go w torebce.

Funkcje specjalne

Jedną z najciekawszych funkcji jest tworzenie zdjęć panoramicznych. NEX-5 w dużym stopniu ułatwia przechwytywanie szerokiej panoramy zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym. Co więcej, zdjęcia są łączone i przetwarzane bezpośrednio w aparacie, a trwa to zaledwie parę chwil. Jak zarejestrować takie zdjęcie? Wystarczy fotografować w stałym tempie i stopniowo przesuwać aparat – po chwili można już podziwiać rozległy krajobraz, który utworzyliśmy. Mała uwaga: funkcja ta działa dobrze w przypadku obiektów, które się nie poruszają.
 

 

Docenić warto także wbudowaną technologię Anti Motion Blur, która pomaga w rejestrowaniu poruszających się obiektów, jak również Auto High Dynamic Range – rozwiązanie do lepszego uchwycenia światła czy cieni. W aparacie NEX-5 można także znaleźć 80 wbudowanych porad, jak lepiej fotografować i jakich funkcji używać w różnych sytuacjach.

Oprogramowanie

Do aparatu dołączone jest oprogramowanie Image Data Converter, które obsługuje pliki w formacie RAW. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i dostępna zarówno dla komputerów Mac, jak i Windows PC. Dodatkowo oferuje ona szereg funkcji związanych z edycją. Jeśli zaś nie znajdziesz jakiejś opcji, możesz szybko przenieść zdjęcie do swojego ulubionego edytora – przykładowo Adobe Photoshop. Rozwiązanie to na pewno doceni wiele osób.

Filmy rejestrowane są w formacie AVCHD. Obecnie większość odtwarzaczy wideo obsługuje ten format, więc po przeniesieniu filmu na komputer będziesz mógł go obejrzeć w wysokiej rozdzielczości.

System plików zastosowany w NEX-5 i ich lokalizacja mogą być kłopotliwe dla początkującego użytkownika. Kiedy podłączysz aparat do komputera i otworzysz folder związany z NEX-5, pliki wideo zapisane na karcie pamięci znajdziesz w folderze o nazwie MR_ROOT.

Sony NEX-5 to znakomity aparat cyfrowy zarówno dla amatorów, jak i entuzjastów, którzy chcą wymienić poczciwy kompakt na coś, co oferuje o wiele większe możliwości, a przy tym ma podobne wymiary. Jest poręczny, można zainstalować do niego różne obiektywy, nagrywa filmy w HD i rejestruje zdjęcia porównywalne jakością do tych z lustrzanek. Gorąco polecamy.

Podsumowanie: Pierwszy kompakt Sony z wymiennym obiektywem oferuje jakość zdjęć i wideo na równi z lustrzankami cyfrowymi, a także unikalne tryby, które wykraczają poza wszystko w tej klasie aparatów.

Łatwy w obsłudze

  • menu


Menu główne aparatu zawiera atrakcyjne ikony graficzne i etykiety tekstowe dla poszczególnych  kategorii.

  • manual


Lubisz mieć kontrolę nad aparatem? NEX-5 oferuje tryb manualny, abyś mógl go używać jak lustrzanki.

  • porady


Aparat zawiera wbudowane porady, aby wykonywać lepszej jakości zdjęcia. Łącznie jest ich 80.

ŚWIETNY
Mocne strony:Słabe strony:
Wysoka jakość zdjęć
Obsługa kart SD/SDHC i MS
Innowacyjne tryby fotografowania
Nagrywanie filmów HD z dźwiękiem
Kompaktowe wymiary, możliwości lustrzanek
Brak wbudowanej lampy błyskowej
Interfejs obsługi miejscami skomplikowany
Cena: ok. 2000 zł (obiektyw 18-55 mm)