Sonda Juno zaliczyła rekordowo bliskie spotkanie z Jowiszem

Jak podaje NASA, sonda Juno zaliczyła wczoraj pierwszy bliski przelot nad górnymi warstwami atmosfery Jowisza. Podczas tego przelotu sonda znalazła się około 4200 kilometrów z dala od gazowego giganta. Przypomnijmy, że ten sam pojazd w lipcu tego roku wszedł na jego orbitę.
NASA wierzy, że dzięki danym zebranym podczas tego przelotu będzie można dowiedzieć się czegoś nowego na temat Jowisza – do tej pory żaden pojazd nie znalazł się tak blisko jego atmosfery. Warto jednak zaznaczyć, że analizowanie tych informacji może zająć sporo czasu. Oczywiście, mimo to już w przyszłym tygodniu powinniśmy ujrzeć zdjęcia wykonane podczas tego niesamowitego zbliżenia.JunoSonda Juno została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 5 sierpnia 2011 roku, ze stanowiska startowego SLC-41 na Cape Canaveral Air Force Station. Po pięciu latach podróży, ta nareszcie dotarła do gazowego giganta, jakim jest Jowisz.
W sumie, podczas swojej misji Juno okrąży Jowisza 37 razy w ciągu 20 miesięcy. W tym czasie stworzy mapę pola magnetycznego gazowego giganta, dokona pomiarów zawartości wody, tlenu oraz amoniaku w atmosferze, przyjrzy się jego tajemniczym zorzom polarnym, i nie tylko. Ostatecznie sonda zanurzy się w chmurzastej powłoce planety i spłonie. Cóż, wygląda na to, że mamy na co czekać.

Źródło:NASA