Sonda Cassini odkrywa ocean pod powierzchnią księżyca Saturna

Naukowcy już od jakiegoś czasu podejrzewali, że księżyc Saturna – Enceladus, posiada gigantyczny wodny ocean. Właśnie pojawił się pierwszy silny dowód potwierdzający ich teorię. Dzięki sondzie Cassini, NASA odkryło „niewielkie kołysanie” lodowej powierzchni księżyca, które może być wyjaśnione jedynie przez obecność ogromnego zbiornika wodnego. To właśnie ocean pozwala na ruch lodowej skorupy.
Najlepiej pomyśleć o tym jak o potrząsaniu jajka – zmiany w szybkości poruszania się Enceladusa po orbicie powodują, że jego powierzchnia(jak skorupka jajka) oraz znajdująca się pod nią woda (białko) przesuwa się wokół skalistego jądra (żółtka).
Mimo tego odkrycia, księżyc wciąż posiada swoje tajemnice. Nie wiadomo, dlaczego Enceladus jest stosunkowo ciepły. Możliwe, że to siły pływowe Saturna ocieplają księżyc bardziej, niż do tej pory przypuszczano. W najbliższej przyszłości zapewne poznamy kolejne ciekawostki na temat tego ciała. Cassini przeprowadzi bardzo bliski przelot nad jego powierzchnią już 28 października. Sonda znajdzie się w odległości 50 kilometrów od Enceladusa, dając naukowcom wiele rodzajów pożądanych od lat danych.
Sonda Cassini odkrywa ocean pod powierzchnią księżyca Saturna
Cassini-Huygens to misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 wylądował na powierzchni Tytana.

Źródło: NASA