SOCCKET – piłka do nogi generująca energię elektryczną

Zastanawialiście się jak można połączyć przyjemne z pożytecznym grając w piłkę nożną? Nie chodzi tu o spalanie zbędnych kalorii, lecz o generowanie energii elektrycznej podczas uprawiania tego sportu. Poznajcie SOCCKET piłkę do nogi, która wytwarza energię elektryczną podczas gry.

Twórcą piłki jest firma Uncharted Play. Nad jej stworzeniem pracował ośmioosobowy zespół, który potrzebował ponad roku, aby wykreować obecną postać SOCCKET.

Piłka została wykonana z wodoodpornego tworzywa (EVA), dzięki czemu jest miękka i wytrzymała. Co ciekawe nie potrzebuje ona pompowania. Waży ona 482 gramy, czyli jest o około 28 gram cięższa niż tradycyjna piłka do nogi w rozmiarze 5.

Jak piłka może generować energię elektryczną? Energia kinetyczna, która jest wytwarzana podczas kopania piłki, zamieniana jest przez generator umieszczony w jej wnętrzu na energię elektryczną, która magazynowana jest w akumulatorze. Do piłki możemy podłączyć lampę LED i uzyskać w ten sposób światło. Trzydzieści minut gry pozwoli na to, aby zwykła lampka LED świeciła przez około 3 godziny.

Podczas prac na SOCCKET zespół Uncharted Play odwiedził biedne obszary Ameryki Południowej, a także Afryki, które nie mają stałego dostępu do energii elektrycznej. Dzięki takiemu wynalazkowi dzieci mogły zamienić dobrą zabawę w coś co dzisiaj jest praktycznie niezbędne do życia, a mianowicie światło.

Obecnie projekt zbiera fundusze na portaluKickstarter. Celem finansowym jest 75 000 dolarów. Aktualnie zebrano 32 607 dolarów, natomiast do końca akcji pozostały 24 dni. Piłka wraz z lampką dostępna jest w cenie 89 dolarów.

Projekt zapowiada się naprawdę ciekawie, jednak wielkim mankamentem tego produktu jest brak możliwości podłączania innych urządzeń niż lampka. Piłka stałaby się bardziej uniwersalna, gdyby była wyposażona w złącze USB.

 

Źródło: unchartedplay, kickstarter, gizmag