Snapchat, WhatsApp i iMessage mogą zostać zablokowane w Wielkiej Brytanii

Zmiany zachodzą za sprawą premiera Davida Camerona, który zamierza powstrzymać ludzi przed wysyłaniem zaszyfrowanych wiadomości w jakiejkolwiek formie. Jeśli prawo wejdzie w życie, może doprowadzić do zakazu używania wielu popularnych komunikatorów na Wyspach Brytyjskich. Należą do nich Snapchat, iMessage i WhatsApp.
Na początku tego roku Cameron stwierdził, że jeżeli powróci na stanowisko premiera, będzie szukał sposobu na zablokowanie szyfrowanych usług komunikacyjnych. Wraz z pojawieniem się nowych przepisów firmy takie jak Google, Apple i Facebook będą musiały zapisywać wszelkiego rodzaju wiadomości konsumentów z Wielkiej Brytanii.
Obecnie brytyjska policja musi składać wnioski w celu uzyskania dostępu do tekstów i rozmów użytkowników, ale nowe prawo zniesie ten obowiązek i znacznie ułatwi wgląd do tych danych. Dla wielu ludzi te przepisy oznaczają naruszenie prywatności. Istnieją podejrzenia, że brytyjski rząd wykorzysta je do szpiegowania obywateli kraju, bez względu na to czy są podejrzewani o popełnienie przestępstwa, czy nie.
David Cameron chce wprowadzić przepisy ułatwiające dostęp do rozmów brytyjczyków
Ostatnia fala ataków terrorystycznych, w tym zastrzelenie 30 Brytyjczyków na plaży w Tunezji, skłoniło rząd do przyspieszenia prac nad nowym prawem. Uważa się, że nowe przepisy mogą zostać ustanowione w ciągu kilku tygodni.

Źródło: metro.co.uk