Smartfony Project Ara trafią do deweloperów w 2016 roku – ogłosiło Google

Na w pełni modularnego smartfona Project Ara czekamy już naprawdę długo. Idea telefonu, który składalibyśmy niczym klocki LEGO rozbudza fantazję nie tylko u miłośników nowoczesnych technologii. Któż bowiem nie chciałby urządzenia, które mógłby nie tylko personalizować, ale w dowolnym momencie ulepszać wyłącznie o niezbędne moduły? Jak się właśnie okazało, jego premiera może być bliżej, niż mogłoby się nam wydawać. Google podczas konferencji I/O oraz na oficjalnej stronie swojego projektu ogłosiło bowiem, że wczesna wersja urządzenia będzie wysyłana do deweloperów w czwartym kwartale bieżącego roku!
Modularny smartfon Project Ara był niezwykłym gościem tegorocznego wydarzenia Google I/O. Nie wiemy na ile funkcjonalne było urządzenie, jednakże reagowało one na komendy głosowe. I to w jaki sposób! Gdy prezentujący smartfona odłożył go na bok, a następnie wypowiedział polecenie „OK Google, eject the camera” (odepnij moduł kamery), z telefonu automatycznie wyczepiony został moduł fotograficzny. Trudno wyobrazić sobie łatwiejszy sposób demontażu poszczególnych elementów. Jak zapewne wiecie, urządzenie będzie reagować wyłącznie na polecenia swojego właściciela, którego głosu będzie musiało się najpierw nauczyć.
Zastanawiacie się pewnie, czy smartfon Project Ara nie rozleci się na kawałki, gdy na przykład upadnie na podłogę. Na pewno to nie nastąpi – poszczególne moduły mocowane są za pomocą magnesów, które trudno jest rozłączyć nawet przy użyciu sporej ilości siły.
Oprócz standardowych modułów, takich jak wzmacniacz muzyczny, kamera, czy też ekran, w sprzedaży mają być dostępne także moduły dedykowane do profesjonalnych zastosowań (jak różnego rodzaju mierniki), czy też pomagające osobom chorym, na przykład poprzez mierzenie poziomu cukru w ich organiźmie, ciśnienia, i tak dalej. Potencjał zastosowań jest ogromny i mamy nadzieję, że zostanie odpowiednio wykorzystany.

Źródło:Project Ara