Skazano hakerów winnych ataków na PayPal, Master Card i Visa

W 2010 roku w ramach operacji „Odwet” Anonimowi przeprowadzili serię ataków DDoS na strony firm, które odmówiły wsparcia lub przekazywania środków finansowych dla WikiLeaks. Część oskarżonych hakerów usłyszała właśnie wyroki sądowe.

22-letni Christopher Weatherhead został skazany na 18 miesięcy, a 28-letni Ashley Rhodes na 7 miesięcy pozbawienia wolności. Brytyjczykom udowodniono, że odpowiedzialni byli za ataki, do których doszło pomiędzy sierpniem 2010 i styczniem 2011 roku. Są to pierwsze wyroki skazujące za ataki DDoS, które wydane zostały w Wielkiej Brytanii.

Na wyrok, który ogłoszony zostanie 1-ego lutego, czeka jeszcze Jake Birchall. Z kolei Peter Gibson został skazany na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Ofiarą ataków padły między innymi PayPal, Master Card i Visa. Straty poniesione przez firmy opiewają na łączną kwotę kilku milionów dolarów. Szacuje się, że PayPal stracił około 5,5 miliona dolarów, natomiast ataki za którymi stał Weatherhead kosztowały Master Card 1,6 miliona dolarów.

Ataki DDoS są jedną z najczęstszych metod nacisku stosowanych przez Anonimowych. Oni sami nie uważają ich za niezgodne z prawem i postrzegają je jako formę wirtualnego protestu. Jakiś czas temu grupa złożyła pismo do prezydenta Stanów Zjednoczonych, w których domaga się uznania ich za całkowicie legalne. Nadal czekamy na odpowiedź Białego Domu w tej sprawie.

Źródło: Slashgear