Serwis Airbnb zapłacił Paryżowi 1,2 miliona euro podatku turystycznego

Serwis Airbnb jest platformą, dzięki której właściciele nieruchomości mogą wynajmować turystom z całego świata swoje mieszkania, apartamenty lub tylko pojedyncze pokoje na niemalże dowolny okres (zwłaszcza krótkoterminowo, np. tylko na jedną noc). Przeważnie kwota za pobyt jest o wiele atrakcyjniejsza niż w przypadku hoteli i hosteli. Od sierpnia zeszłego roku do opłat za wynajem mieszkań w Paryżu zaczęto doliczać podatek turystyczny w wysokości 0,83 euro za osobę. Kwota jaka zasiliła konto miasta zaskoczyła nawet oficjeli.
Airbnb przelało miastu Paryż 1,2 miliona euro podatku turystycznego za okres od sierpnia roku 2015 do końca grudnia. Oznacza to, że w tym czasie za pośrednictwem serwisu w stolicy Francji zarezerwowano 1,4 miliona noclegów. Musicie przyznać, że to „dość” dobry wynik jak na serwis będący jedynie pośrednikiem, którego popularność nie sięga jeszcze zenitu. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że Paryż jest najpopularniejszym spośród wszystkich miast Airbnb, w których oferowane są noclegi.
Rosnąca popularność rezerwowania noclegów za pośrednictwem Airbnb zwróciła już uwagę francuskich hotelarzy, którzy skarżą się, że jest on formą nieuczciwej konkurencji. Chodzi oczywiście o stawki – nocleg w stolicy Paryża za pośrednictwem Airbnb znaleźć już można w cenie kilkudziesięciu złotych. Hotele w Paryżu natomiast… sami wiecie. 😉
Tak działa wolny rynek!

Źródło: AFP