SensAbues – wydychane powietrze zdradzi obecność narkotyków w organizmie

Wiele osób wsiada  za kółko pod wpływem różnych substancji psychoaktywnych. Ich wykrycie niestety nie jest takie proste, jak wykrycie alkoholu. Teraz jednak wszystko może się zmienić, dzięki urządzeniu o nazwie SensAbues.
Stworzone w Sztokholmie urządzenie, pozwala na zbadanie próbki oddechu za pomocą chromatografii i spektrometrii masowej. Naukowcy przeprowadzili test na 46 pacjentach kliniki leczącej osoby uzależnione od narkotyków i co ciekawe, wyniki były bardzo obiecujące. Okazuje się bowiem, że przyjmowane przez człowieka narkotyki zostawiają ślad w wydychanym powietrzu.
sensabues test
Warto jednak zauważyć, że w obecnym stanie SensAbues mógłby przysporzyć trochę problemów przy masowym stosowaniu przez policję, gdyż w wydychanym powietrzu cząsteczki substancji takich jak kokaina czy morfina mogą się utrzymywać nawet 24h. Istotny jest także fakt, że w 23% pobranych próbek wynik był fałszywie pozytywny.
SensAbues nie jest jeszcze idealnie działającym urządzeniem, ale z pewnością szwedzcy naukowcy są na najlepszej drodze do wykonania kroku milowego w szybkim badaniu na obecność narkotyków w organizmie.

Źródło: Cnet