Satelity projektu Starlink mogą być problemem dla astronomów

Chociaż sieć satelitów Starlink może być niezwykle przydatna (w końcu ma zapewnić dostęp do szybkiego Internetu w każdym zakątku świata), istnieje szansa na to, że jednocześnie będzie ona problemem dla astronomów. Jonathan McDowell z instytucji astrofizycznej Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge wraz z innymi naukowcami zauważył, że internetowe satelity są wystarczająco jasne, by utrudniać obserwacje astronomiczne. SpaceX ma wystrzelić ich w sumie 12 tysięcy, co potroi łączną liczbę satelitów na orbicie.
Na szczęście, problem nie powinien być tak wielki, jak sądzono początkowo. Zaraz po wystrzeleniu pierwsze satelity Starlink były bardzo dobrze widoczne na nocnym niebie, ponieważ te nie skończyły ustawiać swoich paneli słonecznych, które wówczas odbijały promienie słoneczne w stronę powierzchni planety. Elon Musk utrzymuje z resztą, że konstelacja Starlink nie powinna być przez nikogo widziana, chyba że ktoś bardzo się o to postara.
Nawet gdy satelity ustawią swoje panele w stronę Słońca, te nadal będą jaśniejsze niż astronomowie się spodziewali. Niemniej, problem będzie wówczas mniej zauważalny.

Elon Musk uważa, że warto zrealizować projekt Starlink, nawet jeśli ten ma sprawić co nieco kłopotów astronomom. Aby te kłopoty załagodzić, Musk poprosi naukowców pracujących dla SpaceX, aby Ci zmniejszyli albedo (stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego) przyszłych satelitów. Dzięki temu ich jasność się zmniejszy.
Pozostałe satelity projektu Starlink mają znaleźć się w kosmosie później w 2019 roku – jeśli wszystko pójdzie z planem. Należy jednak zaznaczyć, że wystrzelenie wszystkich pojazdów nie będzie równoznaczne z natychmiastowym udostępnieniem serwisu klientom.
SpaceX ma nadzieję, że naziemne stacje, które mają komunikować się z satelitami, uda się rozmieścić najwcześniej do 2020 roku. Po tym Starlink prawdopodobnie będzie potrzebował wielu testów beta, a więc jeszcze długo poczekamy na jego uruchomienie na szerszą skalę.

Źródło:CNET