Satelita przetestuje technologię potrzebną do wydobywania zasobów z asteroid

Luksemburg chce wykorzystać swoje środki finansowe na rozwój i start pojazdu kosmicznego, który mógłby uczynić go jeszcze bogatszym państwem. Niewielki europejski kraj współpracuje z kalifornijską firmą Deep Space Industries (DSI), by stworzyć eksperymentalnego satelitę Prospector-X, który przetestowałby technologię potrzebną do eksploatacji minerałów znajdujących się w asteroidach.
DSI zamierza wyposażyć pojazd w napęd wykorzystujący wodę jako paliwo, a także optyczny system nawigacyjny. Zespół pragnie wysłać 30-centymetrową sondę na niską orbitę okołoziemską już w najbliższej przyszłości, by upewnić się, jak taki projekt będzie się sprawował w praktyce. Prospector-X pozostanie w obrębie tej części przestrzeni kosmicznej, ale jego następcy zostaną wystrzeleni w kierunku pobliskich asteroid, z których będą pozyskiwać złoto oraz platynę.

Prospector-XKliknij na obrazek, aby go powiększyć


Oczywiście, o wydobywaniu pozaziemskich metali szlachetnych marzy nie tylko Luksemburg. Prywatna firma Planetary Resources, wspierana przez Larrego Page’a – współtwórcy wyszukiwarki Google, już kilka lat temu ogłosiła podobne plany, a w 2015 roku wystrzeliła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej swojego pierwszego satelitę.
Warto dodać, że w zeszłym roku, prezydent USA – Barack Obama, podpisał ustawę o eksploatacji kosmosu. US Commercial Space Launch Competitivness Act of 2015, bo tak brzmi jej nazwa, przewiduje, że każdy materiał, jaki obywatel USA lub amerykańska firma znajdą na asteroidzie lub Księżycu, należy do znalazcy. W ten sposób nadano odkrywcom i inwestorom prawo do prywatnej eksploatacji zasobów przestrzeni kosmicznej.

Źródło:Deep Space Industries