Satelita ADM-Aeolus zostanie wyniesiony w kosmos na pokładzie rakiety Vega

Wczoraj, Europejska Agencja Kosmiczna oraz międzynarodowa spółka astronautyczna Arianespace podpisały kontrakt, w ramach którego ustalono, że satelita ADM-Aeolus zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie jednej z rakiet spółki. Warta 32,57 miliona euro umowa została zawarta w siedzibie ESA, w Paryżu.
ADM-Aeolus to satelita należący do programu Living Planet (LPP). Pojazd ten będzie śledził zachowania wiatru, by poprawić jakość przewidywania pogody. Informacje, które Aeolus będzie pozyskiwał na temat aerozoli i chmur pozwoli nam w większym stopniu zrozumieć dynamikę atmosfery, związaną z burzami, tornadami, huraganami i podobnymi zjawiskami. Nazwa satelity pochodzi od imienia władcy wiatrów z Odysei Homera.
W jaki sposób będzie to robił? Za pomocą laserów – urządzenie ALADIN satelity, zawierające dwa potężne lasery, teleskop oraz odbiorniki, będzie generować światło ultrafioletowe i wysyłać je w kierunku Ziemi. Jak podaje ESA, światło to będzie odbijać się od cząsteczek powietrza, kurzu, lodu i wody w atmosferze, a część z rozproszonego światła będzie przechwytywana przez satelitę i mierzona.ESANiedawno, po dwóch latach przygotowań, ESA ukończyła budowę wspomnianych potężnych laserów. W związku z tym agencja zamierza wysłać satelitę w kosmos pod koniec 2017 roku. Pojazd zostanie wyniesiony poza ziemską atmosferę za pomocą rakiety Vega użytkowanej przez Arianespace.
Aeolus będzie znajdował się bardzo blisko planety – z tego powodu będzie dostarczał dane niemal w czasie rzeczywistym. Dopóki satelita będzie funkcjonował, będziemy dzięki niemu pozyskiwać bardzo dokładne informacje o frontach atmosferycznych na świecie.

Źródło:ESA