Samsung testuje sieć komórkową 5G

Jak nietrudno się domyślić, największą zaletą sieci komórkowych 5G ma być szybkość transmisji danych. Im większa, tym szybciej buforować się będą filmy czy ściągać pliki. Samsung chwali się tym, że sieć komórkowa kolejnej generacji, nad którą trwają właśnie prace, będzie w stanie przesyłać „dziesiątki gigabitów w ciągu jednej sekundy”.

„Abonenci będą mogli cieszyć się szerokim spektrum usług, wśród których znajdą się filmy i gry 3D, odtwarzanie w czasie rzeczywistym filmów w rozdzielczości ultra high-definition (UHD) czy zdalne korzystanie z pomocy medycznej” – mówi Samsung.

Podczas testów Samsungowi udało się osiągnąć szybkość transmisji danych rzędu 1 Gbps na maksymalną odległość około 2 km. Największym problemem, z którym obecnie zmaga się południowokoreański gigant, jest zmniejszony zasięg transmisji, który wynika z tego, że technologia wykorzystuje pasma o ultra wysokiej częstotliwości (28 GHz).

Kiedy sieć komórkowa 5G Samsunga wejdzie do komercyjnego użytku? Najprawdopodobniej wraz z Samsungiem Galaxy S… 11. Firma przewiduje, że nastąpi to najwcześniej w 2020 roku. Nie tylko Samsung pracuje nad stworzeniem superszybkiej sieci komórkowej kolejnej generacji. Południowokoreański rząd w 2008 roku przeznaczył na badania 58 milionów dolarów. Nie wiadomo czy jakaś część tej kwoty została przekazana Samsungowi.

W lutym ubiegłego roku chiński rząd powołał do życia „IMT-2020 (5G) Promotion Group”, która pracuje nad nową technologią. Z kolei Komisja Europejska planuje przeznaczyć w tym roku na ten cel 50 milionów euro. Co więcej, różni producenci urządzeń mobilnych przekazali ponad 56 milionów dolarów na stworzenie centrum badawczego w Wielkiej Brytanii.

Źródła: Electronista, Slashgear, Techradar