Samsung Galaxy S8 z ekranem 4K – to będzie smartfon stworzony do VR

Samsung Galaxy S8 ma zostać wyposażony w ekran o rozdzielczości 4K – potwierdziłyby się tym samym nasze przypuszczenia, którymi dzieliliśmy się z Wami 26 września. Nie będzie to jednak pierwszy smartfon w historii z ekranem o tak dużej rozdzielczości – wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowało się już bowiem Sony w swojej Xperii Z5 Premium. W przypadku Samsunga obecność takiego wyświetlacza ma jednak solidne uzasadnienie i daje nam, konsumentom, powody do zadowolenia.
Galaxy S8 będzie dzięki swojemu ekranowi 4K urządzeniem wręcz stworzonym do wykorzystywania go w wirtualnej rzeczywistości – przede wszystkim po włożeniu go do dedykowanych gogli Gear VR. Moc obliczeniowa smartfona ma być bardzo wysoka dzięki zastosowaniu GPU Mali-G71 o wydajności odpowiadającej laptopowym kartom graficznym z 2015 roku. Wygląda na to, że na rok 2017 szykuje nam się prawdziwa rewolucja na rynku smartfonów i w świecie VR!
Niestety, tak duża wydajność oraz ekran o tak wysokiej rozdzielczości pójdą w parze z kolosalnym (jak na smartfony oczywiście) zapotrzebowaniem na energię. Czy Samsung w roku 2017 przedstawi światu także nowe rozwiązania ze świata baterii? Do zasilenia takiego potwora potrzebny będzie akumulator o naprawdę dużej sprawności i pojemności – Samsung będzie musiał jakoś sobie z tym poradzić.
Wyświetlacz 4K w połączeniu z układem graficznym GPU Mali-G71, będącym częścią Exynosa 8895, naprawdę mogą zdziałać razem cuda. Jeśli do tej pory nie słyszeliście o GPU Mali-G71, to spieszymy z wyjaśnieniami, że jest to układ oferujący nawet do 1,8 razy większą moc obliczeniową, niż najwydajniejszy obecnie smartfonowy układ Mali-T880MP12. Co więcej, ma być wydajniejszy niż GPU Adreno, którego uświadczymy w najnowszym Snapdragonie 830 od Qualcomma. To jednak może nie działać w dostateczny sposób na wyobraźnię.galaxy s8 wydajnośćMali-G71 będzie oferował wydajność 1,5 razy większą niż zintegrowane układy graficzne spotykane w laptopach z 2015 roku. Co więcej, jego moc obliczeniową można porównać do mocy dedykowanych kart graficznych średniego segmentu z laptopów, które pojawiły się na rynku w 2015 roku. To robi wrażenie.
Nowe GPU Mali-G71 stworzono z myślą o rozwiązaniach VR i płynnym obsłudze standardu 4K. Ma na to pozwolić nowa architektura ARM Bitfrost, która umożliwi obsługę standardów Vulkan, OpenGL ES 3.2 i Android RenderScript.
Wcześniej informowaliśmy, że Samsung Galaxy S8 pojawi się na rynku znacznie szybciej niż się spodziewano – być może nawet w styczniu przyszłego roku. Ma być sprzedawany w dwóch wersjach, w obu z zakrzywionym ekranem. Pogłoski mówią także o tym, że zabraknie w nim złącza słuchawkowego.
 
 

Źródło: inf. własna, slashgear