Samsung Galaxy S III już oficjalnie!

Stało się! Po miesiącach plotek i różnorakich przecieków Samsung oficjalnie zaprezentował nowego, flagowego smartfona – model Galaxy S III. Przed dzisiejszą konferencja atmosfera była niezwykle gorąca, nikt tak naprawdę do końca nie wiedział czego się spodziewać. O ile część specyfikacji nie była żadną tajemnicą już od pewnego czasu, o tyle wszyscy byli ciekawi nowego wyglądu smartfona. Zmiana nie jest tak rewolucyjna jak wielu przypuszczało, nieco cieńsza ramka oraz zaokrąglone brzegi w zasadzie zamykają listę nowości. Dużo ciekawej przedstawia się specyfikacja techniczna Galaxy S III. Mamy tutaj ekran o przekątnej 4,8 cala (wykonany w technologii Super AMOLED HD) o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli chroniony szkłem Gorilla Glass 2. Dociekliwi zauważą brak „Plusa” w technologii wykonania co niestety oznacza, że mamy tutaj do czynienia z matrycą typu PenTile – chyba jedyny, ale za to dość duży zawód. Reszta specyfikacji jest już przynajmniej dobra, a momentami imponująca.

Sercem urządzenia jest 4-rdzeniowy układ Exynos o taktowaniu 1,4 GHz wspomagany przez 1 GB pamięci operacyjnej. Główny aparat cyfrowy 8 Mpix został wyposażony w kilka nowych funkcji – tryb seryjny (do 20 zdjęć), „najlepsze zdjęcie” (robi 8 kolejnych fotek i wybiera najlepsze), filtry HDR. Przednia kamerka ma dość niespotykaną rozdzielczość, 1,9 Mpix, trudno powiedzieć czemu Samsung użył akurat tak nietypowej matrycy (Galaxy SII miał 2 Mpix). Do dyspozycji użytkownika będzie 16, 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci, którą będzie można poszerzyć o kolejne 64 GB za pomocą karty microSD. Jeśli chodzi o łączność mamy tutaj wszystko co tylko jest dostępne na rynku (a nawet nieco więcej), moduł HSPA+ lub LTE (tylko USA), WiFi (b/g/n), Bluetooth 4.0, S Beam (natychmiastowe dziele się multimediami poprzez przyłożenie do siebie dwóch smartfonów) oraz NFC (komunikacja zbliżeniowa).

Samsung Galaxy S III działa pod kontrolą Androida Ice Cream Sandwich (4.0.4) z autorską nakładką TouchWiz. Ta ostatnia przeszła spore zmiany i widać, że producentowi mocno zależało na funkcjonalności. Mamy tutaj wbudowaną aplikację S Voice, która w zasadzie jest kopią Siri z iPhone’a (według zapowiedzi nie będzie domyślnie obsługi języka polskiego), wspomnianą już technologię S Beam oraz U Play (możliwość odtwarzania filmów w trakcie wykonywania innych czynności bez przerywania).

Cieszy fakt, że Samsung nie poszedł w ślady HTC oraz Apple – nadal mamy łatwy dostęp do baterii, którą da się w każdej chwili wymienić. Ogniowo zasilające Galaxy S III ma pojemność 2,100 mAh (ponad 30% więcej niż to w Galaxy S II), a więc można oczekiwać przyzwoitego czasu pracy bez potrzeby noszenia ładowarki „w kieszeni”.

Jeśli chodzi o rozmiary i wagę urządzenia to zmiana w stosunku do poprzednika jest niewielka. Telefon ma wymiary 136,6 x 70,6 x 8,6 mm i jest tylko o 16 gram (133 g) cięższy od Galaxy S II. Smartfon będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: ciemno-niebieskiej oraz białej. Samsung Galaxy S III trafi do globalnej sprzedaży 29 maja, na konferencji prasowej nie ujawniono jego ceny.

Źródło: Samsung, Androidcenter, engadget, phoneArena