Samsung Galaxy Note 8.0 – znamy oficjalną specyfikację!

Targi MWC zbliżają się wielkimi krokami. W ciągu kolejnych kilku dni będziemy Wam serwować dziesiątki nowinek, zaprezentowanych w czasie ich trwania. Niemniej już dziś giganci branży urządzeń mobilnych wystartowali z pierwszymi zapowiedziami. Jedną z najbardziej wyczekiwanych i interesujących jest zapewne ta, dotycząca Samsunga Galaxy Note 8.0. Przedstawiam mniejszego brata jednego z najlepszych androidowych tabletów na rynku.

Już teraz zaznaczę, że wszelkie przewidywania i pogłoski sprawdziły się w dość dużym stopniu. Sami się zresztą przekonajcie.

Urządzenie pracować będzie w oparciu o czterordzeniowy układ A9 taktowany zegarem 1.6 GHz (nie znamy jeszcze dokładnego modelu, zapewne będzie to ta sama jednostka, co w przypadku Galaxy Note 10.1, czyli Exynos), wspieraną przez 2 GB RAM-u. Ekran wykonany w technologii TFT LCD – zgodnie z nazwą – oferować będzie przekątną rzędu 8″ i rozdzielczość 1280 x 800 pikseli, co daje wartość współczynnika ppi na poziomie 189. Oczywiście cechą szczególną będzie wsparcie dla stylusa S-Pen, wspierającego 1024 poziomy nacisku (tutaj brak większych zmian w stosunku do poprzedników). Systemem będzie Android w wersji 4.1.2., który ponadto zostanie wzbogacony licznymi dodatkami, w tym znanymi chociażby z Note’a 2 (Popup Note, Popup Video, and Air View).

Urządzenie dostępne będzie zarówno w wersji Wi-Fi only, jak i z modułem 3G, dzięki któremu można będzie wykonywać rozmowy telefoniczne (aczkolwiek opcja ta uzależniona będzie od operatora sieci komórkowej). Do tego nie zabraknie GPS-u (w tym obsługującego standard GLONASS), Bluetootha 4.0, jak również podczerwieni (np. do kontrolowania telewizora). Martwi jedynie stosunkowo niewielka pojemność akumulatora, która wynosi 4600 mAh.

Na deser dostaniemy dwie kamerki: przednią (1.3 Mpix) i tylną (5 Mpix). Pamięć wewnętrzna wyniesie natomiast 16 lub 32 GB, aczkolwiek nie zabraknie też gniazda na microSD.

W przypadku wszystkich urządzeń z rodziny Galaxy Note, na szczególną uwagę zasługują funkcje związane z obsługą stylusem. Możemy się domyślać, że w przypadku Note’a 8.0 korzystanie z  podzielonego ekranu będzie znacznie wygodniejsze niż na smartfonach z tej linii. Samsung ponadto ogłosił nową aplikację dla miłośników odręcznych notatek – Awsome Note (dotąd standardem była aplikacja S-Note). Nowy notatnik oferować będzie więcej funkcji rysowania, kolorowania itp. Z myślą o tym urządzeniu powstała również odświeżona wersja aplikacji Flipboard.

Samsung Galaxy Note 8.0 trafi do sprzedaży w drugim kwartale tego roku. Cena nie jest jeszcze znana. Spekuluje się, że wersja 16 GB z Wi-Fi kosztować będzie 360 euro, a za moduł 3G trzeba będzie dopłacić dodatkowe 90 euro.

Przegląd możliwości urządzenia znajdziecie na poniższym filmiku (SlashGear):

źródło: slashgear