Samsung CRG9 to nowy 49-calowy monitor Dual QHD

Samsung wprowadza do sprzedaży swój flagowy monitor gamingowy CRG9. Model ten to bezpośredni następca monitora CHG90, który jako pierwszy na rynku zaoferował niespotykane wcześniej proporcje ekranu 32:9 i przekątną 49 cali. CRG9 oprócz takich samych proporcji oferuje podwójną rozdzielczość QHD, 5K (5120 x 1440 pikseli) i obsługę HDR 1000 pozwalającą na wyświetlanie obrazu z jasnością do 1000 nitów.
Stworzony z myślą o najbardziej wymagających graczach monitor CRG9 dysponuje zakrzywioną matrycą, której powierzchnia odpowiada dwóm 27-calowym wyświetlaczom QHD ustawionym obok siebie. Monitor zapewnia pokrycie palety barw DCI-P3 na poziomie ok. 95%.Samsung CRG9Monitor obsługuje technologię FreeSync 2, ograniczającą zjawisko rozrywania obrazu (tearingu) i zacinania obrazu. CRG9 wyposażony jest także w technologię LFC (Low Framerate Compensation) poprawiającą płynność animacji. Nie bez znaczenia jest także częstotliwość odświeżania obrazu, którą maksymalnie można ustawić na 120 Hz. W praktyce przekłada się to na minimalne opóźnienie ruchu myszy w stosunku do ruchu kursora.
Jak na prawdziwie gamingowy monitor przystało, został on wyposażony w szereg trybów i usprawnień, które mają za zadanie „wycisnąć” z generowanego obrazu jak najwięcej. Dynamiczna optymalizacja kontrastu, czerni, ostrości i kolorów, tryb Low Input Lag zmniejszający opóźnienie obrazu czy Black Equalizer, dopasowujący jasność ekranu do typu gry to tylko kilka przykładów rozwiązań softwarowych poprawiają jakość obrazu.
Proporcje 32:9 i zakrzywiona matryca dają użytkownikowi bardzo dużą przestrzeń roboczą, którą można zarządzać m.in. dzięki funkcji Picture by Picture, pozwalającej na wyświetlanie treści z dwóch zewnętrznych źródeł i Easy Setting Box, umożliwiającą  dostosowywanie powierzchni ekranu i wielkości wyświetlanych okien. Pozwala to przykładowo na komfortowe granie w gry i oglądanie filmów online w tym samym czasie. Na uwagę zasługuje też obrotowy i uchylny stojak z regulacją wysokości, który daje pełną elastyczność jeżeli chodzi o ustawienie monitora.
Monitor jest dostępny w sprzedaży, a jego sugerowana cena to 5999 złotych.