Samsung chce badania kodu iOS 6

Przed nami kolejna odsłona zawirowań prawnych pomiędzy Samsungiem a Apple. Prawnicy południowokoreańskiego koncernu sięgnęli po najcięższą artylerię: do sądu, przed którym sprawa się toczy, wpłynął wniosek o przeprowadzenie dowodu z… kodu źródłowego systemu iOS 6. Według Samsunga to jedyny sposób, by ostatecznie dowieść, że Apple łamie prawa patentowe stanowiące własność Koreańczyków.
Według Korea Times, reakcja Apple była raczej jednoznaczna. Zespół prawników był „w głębokim szoku”, określając wniosek drugiej strony jako „niedorzeczny” i „szalony”. Wcześniej sąd chciał powołać na świadka inżyniera Apple, zajmującego się tworzeniem software’u, na okoliczność prac nad systemem operacyjnym dla iPhone’a i iPada, jednak Apple zdecydowanie odmówiło. To nie ma żadnego sensu. Samsung chce, byśmy oddali nasze najważniejsze dane” – miał wtedy powiedzieć przed sądem pełnomocnik giganta z Cupertino.
Oczywiście święte oburzenie prawników Apple jest całkowicie zrozumiałe (z punktu widzenia Apple), to twierdzenia, że takie wnioski nie miały miejsca, nie jest zgodne z prawdą. Ujawnianie kodu źródłowego celem zbadania jest dość powszechnym środkiem dowodowym w procesach o naruszenie praw patentowych i obie strony świetnie o tym wiedzą. Dwa lata temu identyczny wniosek został przed sądem w Australii przyjęty, a Apple musiało udostępnić kod oprogramowania do iPhone’a 4S. Z kolei sąd w San José w Kalifornii nakazał ujawnienie kodu m.in. Samsunga Galaxy Tab 10.1.
Jeśli zastanawiacie się, o jakie naruszenie praw patentowych chodzi tym razem, spieszę z wyjaśnieniem. Samsung zarzuca Apple, że umożliwiło użytkownikom iPhone’a sprawdzanie statusów wiadomości poprzez rozsunięcie górnej części ekranu. Samsung i Apple są uczestnikami w ponad 40 procesach, na czterech kontynentach.

Źródło: the register