Rząd włamuje się do urządzeń smart home w ramach 'ćwiczeń’

Jako uzasadnienie tego nietypowego działania podaje się obawy przed atakami hakerów z zagranicy w czasie letniej Olimpiady, która odbędzie się w 2020 roku w Tokio. Inicjatywa zyskała akceptację prawną po tym, jak w ubiegły piątek rząd przyjął poprawkę legislacyjną.
„Ćwiczenia” zostaną przeprowadzone przez pracowników Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (National Institute of Information and Communications Technology – NICT), pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji. Celem ćwiczeń, według komunikatu ogłoszonego przez ZDNet, jest opracowanie listy niezabezpieczonych inteligentnych urządzeń (tzn. takich, które używają domyślnych lub słabych haseł) i przekazanie jej władzom oraz dostawcom usług, których zadaniem będzie ostrzeganie klientów. Same władze ograniczą się do wydania ogólnych ostrzeżeń o wrażliwej naturze gadżetów IoT oraz podjęcia kroków zmierzających do poprawy bezpieczeństwa.
Planowane jest zbadanie około 200 milionów urządzeń, takich jak routery i kamery internetowe – prawdopodobnie najchętniej hakowane produkty z rodziny IoT. Celem jest zabezpieczenie krajowej sieci IoT i uniemożliwienie hakerom tworzenia na jej gruncie botnetów.

„Według mnie inicjatywa NICT znajduje wystarczające uzasadnienie w zdarzeniu, które miało miejsce w 2018 roku, kiedy to rosyjscy hakerzy posłużyli się złośliwym oprogramowaniem Olympic Destroyer w akcie zemsty za niedopuszczenie przez Komitet Olimpijski rosyjskich sportowców do igrzysk.” – przypomina Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Przypomnijmy, że podczas letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 (Tokio) pojawią się nowe dyscypliny sportowe. Pośród nich: koszykówka 3×3, freestyle’owe kolarstwo BMX i Madison oraz inne konkurencje mieszane. Zadebiutują również takie sporty, jak karate, wspinaczka sportowa, surfing i skateboarding. Również baseball i softball, które zostały w roku 2008 wyłączone z programu letnich igrzysk, powrócą w przyszłym roku.
Czy Waszym zdaniem państwa powinny być umocowane do tego typu działań?