Rusza konkurs na plakat „bezpieczny internet”

To już piąta edycja. Chodzi o to, by uświadomić jakie zagrożenia czyhają na dzieci i młodzież w internecie. Mowa o konkursie na plakat o bezpiecznym internecie.
Kto może wziąć udział? Graficy projektanci, plastycy, zespoły projektowe agencji reklamowych i studiów graficznych, a także studenci uczelni artystycznych, wydziałów architektury oraz wydziałów i kierunków sztuk plastycznych szkół wyższych. Prace można przesyłać do 15 grudnia. Główną nagrodą jest 15 tys. zł. Patronat nad konkursem sprawuje pierwsza Dama – Anna Komorowska.
Głównym organizatorem jest znany wszystkim internautom NASK. Jak pokazują dane firmy, co drugie dziecko w Polsce jest tzw. heavy userem, a więc korzysta z internetu bardzo często.  70 proc. dzieci wchodzi w internecie w tzw. przestrzeń społecznościową, np. jest obecna na portalach społecznościowych.

Podczas otwierającej konkurs konferencji wypowiadała się dr Agnieszka Wrońska z NASK. Przypominała podstawową zasadę: w internecie nic nie ginie. „Internet wydaje się być anonimowy, a taki nie jest” – podkreśliła. Jej zdaniem, dla dzieci przygotowywane są dobre programy, strony czy wyszukiwarki. Rodzicom mogą również pomóc specjalne filtry czy programy, które blokują nieodpowiednie strony lub wyłączają komputer po zbyt długim czasie użytkowania. „To jest pomocne, ale żadna maszyna nie zastąpi rozsądku” – podsumowała dr Wrońska.
Szczegółowe informacje o konkursie „Tworzymy bezpieczny internet” można znaleźć na stroniehttp://plakat.edu.pl/Akcje mające na celu chronienie dzieci w internecie i uczenie ludzi o zagrożeniach z nim związanych to nie nowość. Najbardziej rozpoznawalnym jest akcje „Dziecko w sieci”http://dzieckowsieci.fdn.pl/Prowadzona jest też akcja „Dzień bezpiecznego internetu”. Nagradzane są też inicjatywy z tym związane. Inne to „sieciaki”, „help line” itp.