Rosjanie twierdzą, że ‘wskrzesili’ nicienie mające kilkadziesiąt tysięcy lat

Grupa rosyjskich naukowców twierdzi, że udało im się „wskrzesić” parę zamrożonych nicieni, które mają po około 30 tysięcy i 42 tysiące lat. Jeden z nich został odnaleziony w próbce gleby pobranej z wiewiórczej nory położonej około 100 metrów pod ziemią. Drugi był częścią próbki wiecznej zmarzliny, pobranej około 3,5 metra pod ziemią.
Próbki przechowywano w laboratorium, w temperaturze wynoszącej około -20 stopni Celsjusza. Potem wyizolowano z nich nicienie, których temperaturę podniesiono do 20 stopni Celsjusza. Zwierzęta dodatkowo otoczono pokarmem. Po kilku tygodniach u nicieni zauważono oznaki życia, a wkrótce te podobno zaczęły poruszać się i jeść.
„Nasze dane wskazują więc na zdolność organizmów wielokomórkowych do przetrwania długotrwałej (liczącej sobie dziesiątki tysięcy lat) kriobiozy w warunkach naturalnej kriokonserwacji.”, powiedzieli badacze.
Chociaż podczas wcześniejszych eksperymentów wykazano, że niektóre gatunki nicieni mogą przetrwać w ekstremalnych środowiskach, na przykład 25,5 lat w temperaturze poniżej zera i 39 lat warunkach bez dostępu do wody, teraz po raz pierwszy dowiedziono, że te zwierzęta są w stanie przeżyć w nich aż tak długo.
Mimo wszystko należy mieć sceptyczne nastawienie do twierdzeń naukowców z Rosji. Nadal istnieje szansa, że nicienie nie są tym, czym mogłyby się wydawać. Chociaż sama materia, czyli lód czy też gleba otaczające je mają kilkadziesiąt tysięcy lat, istnieje możliwość że nicienie nie są aż takie stare. „Największym problemem jest możliwość skażenia ‘starożytnych próbek’ przez ‘współczesne’ organizmy.” – powiedział Robin Giblin-Davis z University of Florida.
Oczywiście, badacze z Rosji twierdzą, że podczas pobierania i transportu próbek trzymali się odpowiednich procedur dotyczących sterylności. Poza tym, wątpią oni w to, aby współczesne nicienie były w stanie dostać się na głębokość, z której pobrano próbki.

Źródło:Gizmodo