Rosjanie chcą bronić Ziemię przed asteroidami… bronią jądrową

Pewnego dnia na Ziemię może spaść potężna asteroida, która spowoduje znaczne zniszczenia. Pozbycie się takiego kosmicznego obiektu, zanim znajdzie się zbyt blisko jest jednym z potencjalnych rozwiązań tego problemu i sposobem na uniknięcie jego konsekwencji. Komisja Europejska poprosiła naukowców reprezentujących rosyjską agencję Roskosmos, by w ramach programu NEOShield opracowali plan bombardowania asteroid.
Według rosyjskich ekspertów, najskuteczniejszą strategią, która pozwoli na uniknięcie bliskiego spotkania z asteroidą będzie użycie broni jądrowej. Przypomnijmy, że wykorzystywanie jej zostało zakazane w 1967 roku na mocy Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej. Mimo to, rosyjscy naukowcy wierzą, że w przypadku niebezpieczeństwa zmierzającego ku Ziemi powinno się odstąpić od tej reguły.
„Jeżeli okazałoby się, że asteroida może wyrządzić ogromne szkody na naszej planecie, a nawet doprowadzić do zniszczenia wszelkiego życia, ten zakaz zostałby naturalnie zniesiony.”
Celem naukowców nie jest bezpośrednie zaatakowanie asteroidy i zniszczenie jej, a doprowadzenie do wybuchu w jej pobliżu, by zmienić trajektorię lotu obiektu. Gdyby eksplozja nuklearna nastąpiła blisko asteroidy, spaliłaby niektóre jej części, tworząc efekt ciągu odrzutowego. Takie działanie zainicjowałoby znaczące zmiany w orbicie ciała.
By zminimalizować ryzyko, pocisk nie będzie uzbrojony, póki asteroida nie zbliży się wystarczająco do Ziemi. Rosyjscy naukowcy planują również stworzyć specjalne oprogramowanie, które będzie monitorować asteroidy podróżujące w kierunku naszej planety. Ich projekt obejmowałby cztery satelity obserwacyjne. Dwa z nich będą śledzić orbitę Ziemi, a pozostałe dwa prowadziłyby obserwacje ze stałych lokacji wokół orbity planety.
Europejski program NEOShield składa się z czterech różnych projektów czterech różnych państw. Jego celem jest opracowanie różnych strategii zapobiegania kolizji asteroid i innych dużych ciał z Ziemią.

Źródło: The Telegraph