Rosja w poniedziałek zablokuje serwis LinkedIn, z którego korzysta 5 mln Rosjan

Serwis społecznościowy LinkedIn zrzesza pracowników i pracodawców z całego świata. Jego działanie na terytorium Rosji, decyzją moskiewskiego sądu, zostało uznane za sprzeczne z obowiązującym prawem. Z tego też powodu strona zostanie zablokowana 14 listopada, a 5 milionów aktywnych użytkowników z Rosji straci do niej dostęp. Od decyzji administracja LinkedIna może się jeszcze odwołać. O co poszło?
Zdaniem rosyjskiego sądu, LinkedIn narusza przepis mówiący o tym, że dane zbierane na temat obywateli Rosji, powinny być przechowywane na rosyjskich serwerach. Rząd rosyjski uważa, że w ten sposób uda się uniknąć negatywnych skutków włamań, takich jak to, które w przypadku LinkedIna miało już miejsce w 2012 roku. Komentatorzy twierdzą jednak, że rząd rosyjski robi po prostu wszystko, żeby trzymać w garści dane na temat swoich obywateli, celem ich jeszcze dokładniejszej inwigilacji.
Przedstawiciele LinkedIna wyrazili już zainteresowanie spotkaniem z rosyjskim Roskomnadzorem, czyli agencji rządowej nadzorującej działania telekomunikacji w kraju.
Obecnie z serwisu LinkedIn na całym świecie korzysta 467 milionów osób.
 
 

Źródło:New York Times