Rosja chce zbudować na ISS luksusowy hotel

Rosja chciałaby zaprosić turystów do przestrzeni kosmicznej już przed 2022 rokiem. Jak się okazuje, agencja kosmiczna tego państwa – Roskosmos – zamierza stworzyć na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej… pięciogwiazdkowy hotel.
Wspomniany hotel ma zawierać cztery prywatne kabiny, z której każda będzie posiadać dwa metry sześcienne powierzchni oraz okna z widokiem na Ziemię. Pobyt w nim nie będzie tani – tydzień bądź dwa tygodnie spędzone na ISS mają kosztować 40 milionów dolarów za osobę. Wydłużenie wizyty do miesiąca ma kosztować dodatkowe 20 milionów dolarów.
W skład hotelu ma wchodzić również hol z ogromnym, 16-calowym oknem, a także dwie stacje „higieniczno-medyczne”. W tej części ISS nie zabraknie sprzętu do ćwiczeń oraz Wi-Fi. Cóż, goście hotelu nie będą się nudzić. Otrzymają oni nawet możliwość wzięcia udziału w spacerze kosmicznym.ISSModuł który ma stworzyć hotel będzie ważył 20 ton, posiadał 15,5 metra długości i zapewni 92 metry sześcienne powierzchni. Jego koszt ma wynieść od 280 milionów dolarów do 450 milionów dolarów. Kwota ta zostanie pokryta zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. RKK Energia – rosyjskie przedsiębiorstwo będące głównym dostawcą statków kosmicznych, rakiet i komponentów stacji kosmicznych dla rosyjskiego programu kosmicznego – chce dokonać rezerwacji dla przynajmniej 12 pasażerów, którzy zgodziliby się na wpłatę około 4 milionów dolarów na osobę z góry.
Firma RKK Energia szacuje, że potrzeba co najmniej pięciu lat na budowę modułu turystycznego, co oznacza, że jeśli pracę zaczęłyby się już wkrótce, być może uda się go dostarczyć na stację jeszcze w 2022 roku.

Źródło:Popular Mechnics