Rosja chce maksymalnej kontroli Internetu

Według niektórych serwisów Rosja planuje zaostrzyć kontrolę nad dostawcami usług internetowych i chce wprowadzić filtrację informacji na wszystkich poziomach sieci transmisji danych. W planach podobno jest także… podział Sieci – i to na aż trzy rodzaje – lokalne, regionalne i krajowe.

Sieci lokalne i regionalne mają przy tym mieć zakaz łączenia z sieciami zagranicznymi. Już teraz pojawia się wiele głosów, także ze strony usługodawców, że takie rozwiązanie da władzom ogromne możliwości cenzurowania Internetu. Według przypuszczeń pogorszy się przy tym nie tylko sama jakość usług online, ale także wzrosną ich ceny.

Przepływ danych ma być przy tym realizowany tylko i wyłącznie przez operatorów ogólnorosyjskich. Niektórzy przypuszczają także, że miejscowym władzom może chodzić o ograniczeni dostępu do treści w jakimś konkretnym języki – np. angielskim.

Propozycje uregulowań przygotowuje już podobno grupa robocza przy administracji prezydenta Rosji. Na dzień dzisiejszy informacje nie są oficjalnie potwierdzone, jednak widząc ostatnie postępowanie miejscowych władz ciężko nie zauważyć, że taki scenariusz jest aż nadto realny. Jeśli dojdzie do jego wprowadzenie, w kwestii dostępu do Sieci Rosja zajmie podobno stanowisko jak cenzurujące już Internet Chiny i Korea Północna.