Roboty 'jak ludzie’ już niedługo dzięki syntetycznym mięśniom

Badacze z „Columbia Engineering” stworzyli wydrukowaną w 3D tkankę, która potrafi się zachowywać jak aktywny mięsień. Materiał potrafi pchać, ciągnąć, wyginać się oraz skręcać dzięki gumie silikonowej i wydzielane przez etanol mikro pęcherzyki. Potrafi również „unieść” tysiąckrotność swojej wagi.

Syntetyczne mięśnie są obecnie zależne jednak od sprzężonych z nimi zewnętrznych kompresorów, czy też innego sprzętu wysokiego napięcia. Roboty wyposażone w nową, syntetyczną tkankę mogłyby jednak teoretycznie poruszać się jak ludzie. Mięśnie pozwoliłyby im między innymi na lepszy chwyt przedmiotów, co jest bardzo ważne ponieważ ich zadaniem byłoby przede wszystkim pomoc przy zabiegach, oraz opieka nad starszymi.
Sztuczny mięsień przymocowany do ramienia szkieletu:
sztuczny mięsień przymocowany do ramienia szkieletu

Naukowcy twierdzą, że materiał jest pierwszym syntetycznym mięśniem który potrafi wytrzymać wysokie naprężenie oraz przesilenie. „Idziemy w kierunku tworzenia wspaniałych robocich umysłów, jednak ich ciała wciąż są prymitywne” – mówi główny naukowiec zespołu Hod Lipson. „To wielki kawałek puzzli, i jak w bioligii, nowy aparat może być kształtowany na tysiące sposobów. Pokonalismy jedną z ostatnich barier na drodze do tworzenia ludzkich robotów”.

 
Obecnie po wydrukowaniu tkanki w pożądanym kształcie, zespół uruchamia mięsień przy pomocy niskiego prądu (8V) oraz cienkiego kabelka. Tak pobudzony, reaguje kurcząc się bądź rozkurczając. Zespół planuje jednak zintegrować materiał przewodzący w samej tkance, oraz połączenie jej ze sztuczną inteligencją która nauczy się kontrolować mięsień w wyniku czego naukowcy mają nadzieję uzyskać naturalny ruch.
 

źródło: engineering.columbia.edu