Roboty do automatycznej regulacji paneli słonecznych

Jednym z głównych problemów farm słonecznych jest statyczny charakter paneli, które się na nie składają. Powoduje to, że część promieniowania słonecznego nie zostaje przechwycona, bo kąt padania promieni się zmienia, a panele są nieruchome. System sterowania panelami produkowany przez firmę Qbotix rozwiązuje ten problem. To autonomiczny system zaprojektowany w celu maksymalizacji efektywności paneli słonecznych. Firma twierdzi, że roboty są w stanie śledzić kąt padania promieni słonecznych w obu osiach i tak też je regulować – zatem ich efektywność znacząco wzrasta.

Według informacji prasowej firmy, system jest w stanie zwiększyć moc produkcyjną elektrowni słonecznych zawierających tylko statyczne naziemne panele nawet o 40%, co z kolei obniża ogólny koszt produkcji energii elektrycznej o 20%. Oczywiście koszt rośnie – bo wlicza się dopłatę a użycie robotów, ale firma zapewnia, że korzyści i tak znacznie przewyższają koszty.

Roboty są łatwe w instalacji i kompatybilne z różnymi rodzajami paneli słonecznych. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami śledzenia – Qbotix – według zapewnień wypada zdecydowanie lepiej. Standardowe konstrukcje są stalowe i wymagają kosztownych silników. Tymczasem Qbotix to robot podróżujący po szynie, po kolei nastawiający kolejne panele frontem do słońca.
Każdy robot zastępuje setki silników i sterowników wykorzystywanych w konwencjonalnych systemach śledzenia. Kolejną zaletą układu jest to, że może być zamontowany w kilka minut bez użycia ciężkiego sprzętu. Małe roboty są również odporne na wodę i kurz i mogą pracować od temperaturze od -30 C do + 60 C.

Źródło: roboticmagazine.com