Robot – najlepszy gracz w ping ponga?

Lubisz grać w ping ponga? Potrzebujesz dobrego sparing partnera? Już niedługo najlepszym partnerem do gry w tenisa, oraz najlepszym na świecie graczem może się stać… robot.
Katharina Muelling oraz jej koledzy z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt stworzyli projekt robota, który jest w stanie nauczyć się gry w tenisa stołowego. Robot, w formie przyczepionego do sufitu mechanicznego ramienia, uczy się zagrywek tenisowych poprzez obserwację człowieka. Wbudowana kamera obserwuje pole gry, dzięki czemu zapamiętuje różne kombinacje ruchów i interpretuje je w taki sposób, aby móc odbić piłkę.

Robot podczas gry tworzy tzw. bibliotekę strzałów, po to, aby z czasem móc improwizować. Po godzinie gry, robot potrafił pomyślnie odebrać 88% strzałów. Fizyczna kontrola nad robotem potrzebna jest właściwie tylko w pierwszym etapie jego nauki, potem potrafi on grać całkowicie sam. Mało tego, gra on lepiej, niż niejeden człowiek.
Wcześniej budowano już podobne roboty, które były w stanie grać w tenisa stołowego, żaden z nich nie potrafił jednak uczyć się podczas gry z człowiekiem. Dotychczasowe efekty pracy niemieckich naukowców zostaną zaprezentowane na sympozjum AAAI w Arlington, w przyszłym miesiącu.

Źródło: NewScientist, Axel Griesch/MPG