Robot dla domu XXI wieku

Wiele pań domu jest już znużona swoimi codziennymi obowiązkami w domu, przez co marzy o służących. Pewna firma wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
Bossa Nova Robotics opracowała robota do codziennego użytku w domu. Inżynierowie twierdzą, że jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia robota dla domu XXI wieku. Robot miałby zajmować się codziennymi czynnościami takimi jak np. sprzątanie. Twórcy jednak nie ujawnili wszystkich obowiązków jakie miałby spełniać taki robot.
Cały projekt nosi nazwę MOBI. Robot ma około 145 cm wysokości i około 49 cm szerokości w najszerszym miejscu. Zamiast kół posiada kulę, która umożliwia mu większy zakres ruchów. Maszyna w miejscu głowy ma tablet, który służy do programowania.

Kula, na której porusza się robot została zaprojektowana przez Instytutu Robotyki Carnegie Mellon. Zwiększa ona nie tylko jego mobilność, ale pozwala na to, by robot miał „krępą budowę”. Ogólnie robot przypomina słynną Rossie z bajki Jetsonowie i w zamyśle ma spełniać takie same zadania.
Ze wstępnych ustaleń robot ma używać Windowsa albo systemu ROS (Robot Operating System).
W najbliższym czasie MOBI nie będzie do dyspozycji gospodarstw domowych. Ma on być dostępny dla programistów i badaczy w 2013 roku. Nie wiadomo ile potrwają testy i kiedy pojawi się na rynku.
Nie ma jeszcze żadnych filmików przedstawiających robota MOBI, natomiast jest dostępny filmik o podobnym w konstrukcji robocie – Rezero.

Z całą pewnością wielu paniom domu taki robot przypadłby do gustu. Myślę, że wkrótce maszyna tego pokroju może być standardem w naszych domach, tak samo jak odkurzacz, pralka czy lodówka.

Źródło: ieeespectrum, wired