Relacja: Nokia Lumia 920 i Lumia 820 czyli Pure Windows Phone 8

O tym, że najnowsze owoce związku Microsoftu i Nokii noszą nazwy Lumia 920 i Lumia 820, wiedzieliśmy od kilku dni z nieoficjalnych przecieków. W czwartek ta informacja zostałaoficjalnie potwierdzona, a my mogliśmy przez chwilę przyjrzeć się z bliska nowym Lumiom.

Zainteresowanie transmisją on-line z prezentacji w Nowym Jorku było tak duże, że na początku mieliśmy kłopoty z podłączeniem się do strumienia z przekazem. Tę niedogodność wynagrodził nam Dariusz Zalewski z Nokii, który wprowadził nas w temat. Mieliśmy też szansę zobaczenia na żywo Nokii Lumia 920, Lumia 820 oraz akcesoriów. Spotkanie odbyło się w warszawskim lokalu Vinoteka 13.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows Phone 8W oczekiwaniu na rozpoczęcie transmisji.

80-minutowa prezentacja w Nowym Jorku pokazała dobitnie, jak głęboka jest współpraca koncernów Microsoft oraz Nokia.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows Phone 8 Ballmer ElopTych dwóch panów nigdy nie zwątpiło w sens współpracy. Czy za kilka miesięcy będą tak samo zadowoleni jak podczas wczorajszej premiery?

Przypomnijmy sobie, co zaserwowano nam w ciągu 18 miesięcznej współpracy Nokii i Microsoftu. Najpierw pojawiły się modeleLumia 800 iLumia 710, w styczniu przyszedł czas na flagowcaLumia 900, a wiosną wprowadzono budżetowąNokię Lumię 610. Stephen Elop, CEO Nokii, w trakcie swojego pobytu na scenie podkreślił, jak duży wkład wniosła współpraca do środowiska deweloperskiego. Efektem było trzykrotne przyśpieszenie prac nad aplikacjami, których teraz jest już ponad 100 tysięcy. Ważną rolę odgrywają tutaj polscy programiści, którzy są trzecią, po Indiach i USA, grupą o największej aktywności w Windows Marketplace.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows Phone 8 HarlowPo Stephenie Elopie na scenie w San Francisco pojawiali się kolejno Jo Harlow, wiceprezes Nokia Smart Devices, Jo Belfiore wiceszef Microsoftu oraz Kelvin Shields z Nokii, związany wcześniej z projektem Windows Phone. Zaprezentowali oni możliwości Nokii Lumii 920 i Lumii 820.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows Phone 8Nokia Lumia 920 – nowy flagowy smartfon z Windows Phone 8 w proponowanych przez Nokię wersjach kolorystycznych. Obudowę wykonano z poliwęglanu.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows Phone 8Nokia Lumia 820, której kolor będziemy mogli zmienić w dowolnej chwili dzięki wymiennym panelom wykonanym z wysokiej jakości plastiku.

Wszyscy skupiali się na cechach, które mają sprawić, że sprzedaż smartfonów Lumia, a zarazem systemu Windows Phone 8, nabierze należnego rozpędu. Czym zatem powalczy Nokia? Jak się dowiedzieliśmy, praktycznymi rozwiązaniami, które zdaniem Nokii nie są tylko wodotryskami.

Po pierwsze technologia bezprzewodowego ładowania, która jest zgodna ze standardem Qi, a to oznacza, że nie będzie problemów z produkcją odpowiednich ładowarek. Co więcej, Nokia rozpoczęła współpracę z lotniskami, restauracjami i innymi miejscami publicznymi, w których będą udostępniane takie ładowarki. Czy ten zwyczaj przyjmie się również u nas? Na to pytanie na razie nie poznaliśmy jeszcze odpowiedzi.Accessories akcesoria Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows Phone 8Poduszeczka, mata i stojak do bezprzewodowego ładowania. Wszystko bardzo fajne, szkoda, że nie w standardzie. Akcesoria te będą dostępne opcjonalnie.

Kolejny ważny element to jeszcze pojemniejsze niż dotychczas akumulatory. W przypadku Lumii 920 – o pojemności 2000 mAh, czyli największej jaką dotąd zastosowano w tej serii smartfonów. Nokia Lumia 820 ma z kolei akumulator o pojemności 1630 mAh.

Nokia uznała, że najważniejszy we flagowym smartfonie Lumia 920 jest ekran. Otrzymaliśmy zatem rozdzielczość 1280 x 768 pikseli, co ciekawe w technologii IPS LCD. Ma być to najlepszy ekran jaki w tej technologii udało się z konstruować. Określono go mianem Pure Motion HD+. Użytkownicy mają docenić szybkość działania panelu, który cechuje 2 do 3 razy większa responsywność niż innych ekranów w smartfonach. Nokia Lumia 820 wykorzystuje panel OLED o rozdzielczości 800 x 480 pikseli przy przekątnej 4,3 cala, tak jak wcześniej w modelu 900.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows 8 Phone Screenshot

Nareszcie można robić screenshoty w Windows Phone 8. Taki mały drobiazg, a cieszy.

#break#

Z ekranem wiąże się kolejna nowość – bardzo czuły panel dotykowy, który dzięki technologii Synaptics ClearPad Series 3 można obsługiwać nie tylko za pomocą paznokci, ale również w zimowych rękawiczkach, a nawet zwykłym długopisem (sprawdziliśmy, faktycznie dało się). Ciekawe jak na to zapatrują się producenci ekskluzywnych piórek, które w przypadku nowych Nokii Lumia mogą być zbędne.

O zastosowaniu w Nokia Lumia technologii Pure View mówiło się już od wielu miesięcy. Wszyscy tego oczekiwali, a zarazem zastanawiali się czy na pewno Nokia sprawi, że to świetne rozwiązanie będzie pracować pod kontrolą platformy Windows Phone 8.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows 8 PhoneNokia nie chce łączyć technologii Pure View z superrozdzielczością sensora, a z ogólnymi predyspozycjami aparatu do wykonywania ładnych zdjęć.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Pure Windows 8 PhoneW przypadku Nokii Lumia 920 matryca ma tylko 8 megapikselową fizyczną rozdzielczość, a za wysoką jakość zdjęć odpowiadać będzie jasny obiektyw – cecha kojarzona dotąd z Pure View, oraz układ optycznej stabilizacji. Zdaniem Nokii znacznie lepszy niż cokolwiek, co znajdziemy w dzisiejszych aparatach cyfrowych. Na potwierdzenie tego faktu pokazano kilka zdjęć, ale to na razie tylko lizanie cukierka przez papierek.

Ale nie ma co rozpaczać – 8 Mpix aparat ze stabilizacją optyczną może być strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza że smartfon znacznie trudniej jest utrzymać stabilnie w porównaniu z aparatem. Szkoda, że będą mogli nim cieszyć się jedynie posiadacze flagowego modelu. Za to technologia SmartShot, która usuwa zbędne obiekty z kadru, pojawi się w obu modelach.Nokia Lumia 920 Lumia 820 Lumia 800 Pure Windows 8 PhoneStara Nokia Lumia 800 i nowa Lumia 820

Liczymy także na to, że oferta aplikacji fotograficznych będzie dużo ciekawsza niż dotychczas. Nokia wraz z nowymi smartfonami wprowadziła koncepcję Lens App, czyli aplikacji, której działanie w bardzo dużym stopniu wiąże się z wykorzystaniem wbudowanego aparatu cyfrowego.Nokia Lumia 820 Pure Windows 8 PhoneLumia 820, a raczej jej tylny panel, w błyskach fleszy. Szkoda nie dane nam było choćby przez chwilę samemu pobawić się smartfonami. Wystawionych egzemplarzy nie można było za bardzo brać do rąk.

Przykładem jest aplikacja Nokia City Lens. To część rozbudowanego ekosystemu aplikacji lokalizacyjnych, z których znana jest Nokia. Wspomniane oprogramowanie wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej, aby nałożyć na obraz widziany aparatem informacje o ciekawych miejscach w naszym otoczeniu. Podobne rozwiązanie trafi również do Nokia Maps.Nokia Lumia 920 Lumia 820 NFC headphones Pure Windows 8 PhoneBezprzewodowa jest nie tylko komunikacja, ładowanie, ale także nowe akcesoria muzyczne – głośniki z technologią NFC oraz słuchawki Monster z funkcją redukcji szumów otoczenia.

O systemie Windows Phone 8 i zaletach nowych Lumii przedstawiciele Nokii mogliby zapewne mówić bez końca, ale równie interesująca była styczność z samymi telefonami. Dlatego po obejrzeniu transmisji z San Francisco mogliśmy na dwóch stanowiskach obejrzeć Nokie Lumia 920 i Lumia 820. Bardziej spodobało nam się wzornictwo modelu 820. Zapewne za sprawą zaokrągleń, które nadają obudowie lekkości, choć samo urządzenie do najlżejszych nie należy.


Prezentacja smartfona nie byłaby wiele warta bez dokładnych informacji o ich parametrach. Zatem przytaczamy je poniżej. Najpierw cechy wspólne obydu nowych smartfonów.

 • Procesor: Snapdragon S4, 1,5 GHz, dwa rdzenie
 • Pamięć RAM 1 GB
 • Tryb wideo: 1080/30p
 • Komunikacja: NFC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.1, A-GPS/GLONASS
 • Złącza: micro-USB , 3.5 mm audio
 • Sensory: akcelerometr, zbliżeniowy, kompas, czujnik oświetlenia, żyroskop
 • 3 mikrofony (2 w Lumia 820), technologia dolby Headphone, HD voice
 • Bezprzewodowe ładowanie w standardzie Qi
 • Obsługa sieci mobilnych: GSM 850/900/1800/1900, WCDMA 850/900/1900/2100, LTE 800/900/1800/2100/2600
 • Prędkości przesyłania danych: LTE (100 Mbps / 50 Mbps), HSDPA+ (42 Mbps)
 • Obsługa kart microSIM

Nokia Lumia 820 Pure Windows 8 Phone
Nokia Lumia 820

A to czym różni się Nokia Lumia 920 od Nokia Lumia 820:

 • Ekran: 4,5 cala LCD  PureMotion HD+ WXGA / 4,3 cala OLED  Clear Black WVGA
 • Aparat cyfrowy: 8,7 Mpix (obiektyw f/2,0, sensor 1/3 cala) z optyczną stabilizacją obrazu i technologia PureView / 8 Mpix (obiektyw f/2,2)
 • Kamera przednia:  1,2 Mpix  / VGA
 • Pamięć masowa: 32 GB, brak slotu microSD / 8 GB, slot kart microSD
 • Akumulator: 2000 mAh / 1630 mAh
 • Wymiary i waga:   130 x 70,8 x 10,7 mm i 185 gramów / 123,8 x 68,5 x 9,9 mm i 160 gramów

Nokia Lumia 820 Pure Windows 8 Phone
Nokia Lumia 820 dysponuje slotem na karty mikroSD. Ale w obliczu 32 GB pamięci w modelu Lumia 920, realny zysk pojemności to maksymalnie 8 GB.

Na koniec usłyszeliśmy, że … dane o dostępności Nokii Lumia 920 i Lumia 820 nie są jeszcze znane. I, że na pewno smartfony trafią do pierwszych klientów jeszcze jesienią tego roku.

Nokia, i to nie tylko polski oddział, dość tajemniczo odpowiadała także na pytania „W jakiej cenie?”. Będą to z pewnością smartfony ze średnio-wyższej półki, a jaką to oznacza cenę, możecie sobie na razie dopowiedzieć samemu. Mimo to nie przesadzimy zapewne twierdząc, że nawet sceptycy przyznają, że druga generacja Lumii to coś obok czego nie można przejść obojętnie.