Rekord prędkości internetu bezprzewodowego – 40 Gb/s

Dzięki temu osiągnięciu przed bezprzewodowym internetem otwierają się nowe możliwości. Wydajność bliska światłowodom sprawia, że może on je zastąpić, a co najważniejsze zmniejszyć koszty związane z brakiem konieczności użycia kabli.

Niemieckim badaczom udało się osiągnąć prędkość transferu danych rzędu 40 Gb/s. Dane przesłano pomiędzy dwoma wieżowcami, które oddalone były od siebie o ponad kilometr. Taka prędkość teoretycznie pozwala na zapełnienie dysku o pojemności 4 TB w 13 minut.

bezprzewodowy internetPrędkość uzyskano dzięki zastosowaniu wysokich częstotliwości. Testowano pasmo 200-280 GHz. Sam rekord padł przy częstotliwości 240 GHz. Takie pasmo pozwala na wykorzystanie nadajników oraz anten, które mają znacznie mniejsze rozmiary niż standardowe. Co najważniejsze, bezprzewodowy internet jest odporny na złe warunki pogodowe m.in. deszcz oraz mgłę.

Zastosowanie wysokich częstotliwości pozwala na przesyłanie większej ilości danych, a także wykorzystanie mniejszych nadajników i anten. Jedynym mankamentem jest fakt, iż w tym przypadku zmniejsza się sam zasięg transmisji, przez co konieczna jest instalacja większej ilości nadajników.

Można się domyślać, że taka prędkość najszybciej stanie się standardem w Niemczech. Jednak kiedy będzie ona powszechna w Polsce? Tego niestety nie wiadomo.

Źródło: hothardware