Reklamy w MIUI nie znikną. Jak się z tym czujecie, miłośnicy Xiaomi?

Niska cena smartfonów Xiaomi zaczyna pociągać za sobą pewne konsekwencje. Pamiętacie na pewno, gdy firma Amazon wypuściła do sprzedaży czytnik Amazon Kindle w wersji wyświetlającej reklamy. Urządzenie było nieco tańsze od modelu niewyświetlającego tychże i cieszyło się sporą popularnością. Wtedy jednak to konsument decydował czy chce, by jego sprzęt stał się powierzchnią reklamową. Firma Xiaomi jakiś czas temu postanowiła, że reklamy pojawią się w oprogramowaniu MIUI – bez względu na to czy konsumentom się to podoba, czy nie.
I wiecie co? Miłośnicy marki Xiaomi nie tylko stwierdzili, że oni tych reklam „nie zauważają” (faktem jest, że w wersji oprogramowania „Global” jest ich nieco mniej). Ba, niektórzy uważają, że serwisy informacyjne kłamią, bo „u nich przecież reklam nie ma”, a w ostateczności „oprogramowanie można przecież zmienić na takie bez reklam”. Jasne, podpowiem sąsiadce lat 80, korzystającej Redmi 6A, że musi sobie odblokować bootloadera i wgrać jakiś kozacki ROM z XDA.
Tak czy inaczej, Dyrektor Generalny Xiaomi Lei Jun dostrzegł niezadowolenie u części użytkowników smartfonów tej firmy. Zapewnił za pośrednictwem chińskiego serwisu społecznościowego, że liczba reklam zostanie zmniejszona, ale… reklamy na pewno nie znikną.xiaomi miui reklamyXiaomi oczywiście nikogo nie informowało wcześniej o wprowadzeniu reklam, robiąc to jeszcze w trzecim kwartale ubiegłego roku. Użytkownicy donoszą, że reklamy widać w schowku z aplikacjami, w aplikacjach od Xiaomi, wbudowanym eksploratorze plików, a także w wysuwanym od góry ekranu pasku skrótów. Nie są to reklamy subtelne, a duże i niezwykle irytujące. Łatwo w nie klikać przypadkowo i nawigować na przeróżne, często dziwne strony internetowe.
Xiaomi na każdym z urządzeń zarabia obecnie ok. 2 dolarów, co obliczył instytut badawczy Counterpoint Research. Jak łatwo się domyślić, na świecie korzysta się obecnie z dziesiątek milionów smartfonów Xiaomi. Wyobraźcie sobie teraz ile producent zarobi na reklamach, które będą wyświetlane na wszystkich urządzeniach za wyjątkiem smartfonów Android One – Xiaomi Mi A1 i Mi A2.Xiaomi Miui reklamyWydaje się, że Xiaomi przyjęło taktykę rodem z filmów pokroju The Circle (Krąg). Najpierw sprzedało swoje produkty milionom użytkowników, w bardzo atrakcyjnych cenach, by teraz, całkiem niespodziewanie, zacząć na tych konsumentach zarabiać spore pieniądze.
Xiaomi nie jest pierwszym producentem, który postanowił „monetyzować” swoich konsumentów już po sprzedaniu im urządzenia. Nawet Samsung swojego czasu instalował mnóstwo aplikacji typu bloatware w swoich urządzeniach z wysokiej półki. Nikt wcześniej jednak nie posunął się do tak bezczelnej zagrywki z wyświetlaniem reklam.

Jak usunąć reklamy w MIUI?

Niestety, na usunięcie reklam w smartfonach MIUI nie ma jednego, prostego sposobu. Jeśli chcecie spróbować się ich pozbyć, odsyłamy do odpowiedniego wątku na forum MIUI. Niewykluczone, że obecne sposoby na usuwanie reklam wkrótce przestaną działać. Pierwotnie w MIUI reklamy pojawiały się bowiem w dużo mniejszej ilości i widać, że wtedy producent testował jedynie cierpliwość użytkowników, którzy nie podnieśli najwyraźniej odpowiednio dużego larum, by zniechęcić Xiaomi do takich praktyk.