Qualcomm Toq trafia do przesprzedaży. Tanio nie jest

Zacznijmy od tego, że wasze ew. skojarzenia z nazwą „Qualcomm Toq” są jak najbardziej słuszne, bo urządzenie to zostało zaprezentowane już jakiś czas temu (a konkretnie podczas targów IFA 2013). Wówczas też mówiło się o nim całkiem głośno, bo Toq okazał się być smartwatchem innym niż wszystkie. W tym przypadku producent zwyczajnie nie wychodził z założenia, że smartwatch to jedynie „miniaturka smartfona”. Dostosowano do nowych warunkach wykorzystania zarówno technologię ekranu, jak i czas pracy na jednym naładowaniu. Bo o ile smartfona można ładować co dzień-dwa, tak w przypadku zegarka jest to już niedopuszczalne (a tak działa m.in. Galaxy Gear).

Qualcomm tworząc swój pierwszy zegarek, najwyraźniej miał świadomość powyższych ograniczeń, stąd też urządzenie wyposażono w ekran typu Mirasol. Sposób jego działania został przedstawiony na poniższym filmiku, w tym miejscu zwrócę jedynie uwagę na podstawowe cechy użytkowe. Przede wszystkim panel Mirasol jest energooszczędny, dzięki czemu użytkownicy Toq’a mogą liczyć na 3 do 5 dni pracy na jednym naładowaniu. Co jednak istotniejsze, ekran nigdy nie gaśnie i zawsze wyświetla chociażby godzinę. Do tego, zdaniem producenta, zapewnia znacznie wyższy komfort użytkowania w warunkach silnego nasłonecznienia.
Co zaś się tyczy funkcjonalności – nie uświadczymy w tym przypadku wszędobylskiego Androida, a do tego zabrakło kamerki umożliwiającej z przeróżnych funkcji (z rozszerzoną rzeczywistością na czele). Toq za to do zdalnego sterowania odtwarzaczem muzycznym, odbierania powiadomień i połączeń telefonicznych (drogą dedykowanego zestawu słuchawkowego), jak również do obsługi wielu innych aplikacji, które zostały zainstalowane na smartfonie lub tablecie z Androidem.

Moim zdaniem jest to jak na razie najciekawsza propozycja na rynku smartwatchy. Wciąż nie idealna – co warto zaznaczyć. Qualcomm Toq sporo jednak kosztuje. O ile na początku mówiło się o „ok. 300 dol.”, tak ostatecznie stanęło na 350 dolarach. W tej cenie uwzględniono zestaw do bezprzewodowego ładowania.

źródło:qualcomm