Putin: Ten kto będzie dominował w dziedzinie SI, będzie władał światem

Zapomnijcie o wyścigu zbrojeń i wyścigu kosmicznym – Władimir Putin uważa, że nowa bitwa o technologiczną dominację kręci się wokół sztucznej inteligencji. Prezydent Rosji powiedział podczas spotkania z rosyjskimi uczniami, że „przyszłość należy do sztucznej inteligencji”, a ten kto pierwszy będzie dominował w tej kategorii, będzie „władcą świata”. Innymi słowy, Rosja zamierza być prekursorem w kwesii SI. Niemniej, to państwo niekoniecznie nie będzie się dzielić swoimi odkryciami z nią związanymi.
Putin utrzymuje, że nie chce, aby ktokolwiek całkowicie zdominował tę dziedzinę technologii, a także, że Rosja będzie dzielić się swoją wiedzą na jej temat z „całym światem”, tak jak dzieli się swoją wiedzą na temat technologii jądrowych. Oczywiście, na to stwierdzenie należy patrzeć sceptycznie. Kto wie, jakie są prawdziwe intencje prezydenta Rosji.
Cóż, słowa Putnia na pewno nie dodały chociażby odrobiny otuchy Elonowi Muskowi. Przypomnijmy, że Współzałożyciel i CEO Tesli znany jest ze swoich poglądów na temat sztucznej inteligencji. Jego zdaniem władze powinny wprowadzić prawne regulacje dotyczące tej rozwijającej się technologii, ponieważ stanowi ona zagrożenie dla świata. Chociaż inne osobistości ze świata technologii, takie jak CEO Facebooka – Mark Zuckerberg – się z nim nie zgadzają, Musk utrzymuje swoje stanowisko w sprawie SI.Elon MuskJakiś czas temu Musk stwierdził nawet, że sztuczna inteligencja jest większym zagrożeniem dla świata niż Korea Północna. Ma on niemal na co dzień ma styczność z bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencją – dlatego uważa, że ludzie powinni się jej obawiać. Warto dodać, że filantrop wspiera finansowo organizację non-profit pracującą nad SI – OpenAI.
Musk nie ma na myśli takiej sztucznej inteligencji, nad którą pracuje DeepMind od Google czy Microsoft, a tak zwaną sztuczną superinteligencję, która wkrótce może powstać w wyniku badań nad zwykłą sztuczna inteligencją. Byłaby ona bytem jeszcze bardziej zaawansowanym, rodem z filmów science fiction i posiadającym świadomość.

Źródło:RT