Przezroczysta powłoka „chłodzi” ogniwa słoneczne, zwiększając ich wydajność

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanford opracował pomysłowe sposoby zwiększenia efektywności paneli słonecznych przez wykorzystanie fundamentalnego zjawiska fizycznego. Panele słoneczne tracą swoją skuteczność wraz z ogrzaniem. Tak jak nadmiar ciepła ucieka z naszego ciała przez czubek głowy jako światło podczerwone, naukowcy opracowali przezroczyste nakładki składające się z krzemionki o odpowiednim układzie, które pełnią taką samą funkcję dla paneli słonecznych.
Nakładka oddziela widzialne spektrum światła (które wytwarza energię elektryczną) od promieniowania cieplnego (ciepła), skutecznie „ochładzając” pochłaniane światło. Ciepło promieniuje poza panel, co pozwala na przekształcenie większej ilości fotonów w energię elektryczną. Zespół, prowadzony przez profesora Shanhui Fana, niedawno opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Proceedings od National Academy of Sciences.
By funkcjonować, panele słoneczne muszą być skierowane w stronę Słońca, mimo że ciepło negatywnie wpływa na ich wydajność. Nasza nakładka termiczna pozwala światłu słonecznemu na przeniknięcie, zachowując a nawet zwiększając absorpcję, ale również ochładza ogniwa przez usunięcie ciepła na zewnątrz, zwiększając ich efektywność.” – mówi Fan.
Zgodnie z testami badaczy, nakładka schładza powierzchnię paneli aż o 6°C i zwiększa wydajność o 1%, co jest stosunkowo dużym skokiem w świecie produkcji energii słonecznej.
Poniżej znajdziecie film omawiający wydajność różnych źródeł energii:

Źródło: PNAS