Program używany przez Hawkinga do komunikowania się staje się darmowy

Program ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit) został opracowany przez programistów Intela specjalnie dla znanego na całym świecie naukowca Stephena Hawkinga. Był to prezent od amerykańskiej firmy dla tego jednego z najbardziej cenionych astrofizyków na świecie.
Aplikacja ta ma bardzo spore możliwości. Dzięki niej osoby z chorobami układu nerwowego oraz innymi schorzeniami uniemożliwiającymi normalną komunikację mogą porozumiewać się z innymi osobami. Działanie ACAT opiera się o rozpoznawanie gestów wykonywanych za pomocą mięśni twarzy. Dzięki gestom osoba jest w stanie wybrać odpowiednie litery i w ten sposób ułożyć tekst. Jest on następnie czytany poprzez syntezator mowy.
Firma Intel ma nadzieję, że program ten przyda się także wielu innym osobom. Ma to być także okazja dla deweloperów na to, by móc usprawnić lub rozszerzyć działanie programu, tak, aby był on jeszcze bardziej przydatny dla osób, które mają problemy z porozumiewaniem się z otoczeniem. W tej chwili program jest dostępny tylko na platformę Windows (wymagany jest Windows 7 lub nowszy) i prawdopodobnie wersji na inne platformy możemy się nie doczekać. Do poprawnego działania programu potrzebna jest kamera.
Działanie programu możecie zobaczyć nafilmie opublikowanym przez firmę Intel. Program ACAT możecie pobrać podtym adresem. Intelowi należą się naprawdę wielkie brawa za udostępnienie tego programu na licencji wolnego oprogramowania.

Źródło: Intel