Ponad połowa hiszpańskiej energii ze źródeł odnawialnych

Hiszpania w kwietniu wyprodukowała 25% całkowitej energii elektrycznej ze źródeł wodnych. Na drugim miejscu uplasowały się źródła wiatrowe – 22%. Energia słoneczna to 3,6%. W 2006 roku, odnawialne źródła energii, w Hiszpanii stanowiły 19% wytworzonej energii elektrycznej. W ciągu siedmiu lat, ta liczba wzrosła, osiągając maksimum na poziomie 35% w 2010 r., a następnie zachowując stały poziom 33% oraz 32% w roku 2011 i 2012.
Można jednak zapytać dlaczego zatem statystyki i tytuły prasowe mówią o liderowaniu Chin i USA w tej kwestii? Odpowiedź jest prosta. Te kraje są liderami w statystykach inwestycji, a nie samego procentu produkcji energii z odnawialnych źródeł energii do całości mocy przerobowych. Patrząc w przyszłość, Hiszpania idzie zatem w kierunku zrównoważonej kombinacji źródeł energii, co wiąże się nie tylko z ekologią, ale też z energetycznym bezpieczeństwem.
Do głównych odnawialnych źródeł energii należą m.in: energia wodna, geotermalna, energia prądów morskich, pływów i falowania, energia słoneczna, wiatru a także biogaz. Inne 'zielone’, jednak mniejsze od Hiszpanii kraje na świecie to: Nowa Zelandia, Dania, Islandia i Portugalia.

Źródło: cleantechnica.com