Pojawił się xpPhone 2 – pierwszy chiński smartfon z Windows 7

Na półki sklepowe w Chinach trafił niezwykły smartfon – ITG xpPhone 2. Wizualnie nie wyróżnia się on na tle standardowych telefonów. Jednak jego specyfikacja techniczna przypomina bardziej netbooka niż smartfona i do tego działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7. Według producenta xpPhone 2 zalicza się do nowej kategorii urządzeń przenośnych – post-smartfon.
Sercem telefonu jest dobrze znany z netbooków procesor Atom Z530 o taktowaniu 1,6 GHz. W xpPhone 2 znajdziemy również 2 GB pamięci RAM, 120 GB dysk SSD i co ciekawe pełnoprawny port VGA. ITG zapowiedziało, że ich dziecko ma bezpośrednio konkurować z tytanami rynku smartfonów jak np. iPhonem czy Samsungiem Galaxy II i III, którego prezentacja odbędzie już w najbliższym czasie (CES).

Patrząc na same urządzenie można dość do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z najmniejszym komputerem PC na świecie. Nie odbiega ono rozmiarami od smartfonów – 140x73x17,5mm. Niestety nigdzie nie udało mi się znaleźć jakiego rodzaju ekran zastosowano w xpPhone 2, znana jest jedynie jego przekątna, która wynosi 4,3 cala. Drugim elementem, którego brakuje w specyfikacji technicznej jest czas działania urządzenia na baterii. Wiadomo natomiast, że zostało ono wycenione na około 2800 zł (w przeliczeniu, bez podatku i marży). ITG zapewniło również, że telefon otrzyma aktualizację do Windowsa 8, zaraz po jego premierze.

Źródło: GSMARENA