Po raz pierwszy odnaleziono skamielinę z tak dobrze zachowanym układem nerwowym

Zespół naukowców odkrył skamieniałość, która stanowi przykład najstarszego i najlepiej zachowanego centralnego układu nerwowego, wśród wszystkich jakie do tej pory odnaleziono. Próbka z  południowych Chin przedstawia organizm o nazwie Chengjiangocaris kunmingensis i ma około 520 milionów lat.
Istota, która żyła w okresie kambru miała około 10 centymetrów długości. Jej centralny układ nerwowy zachował się niemal w stanie nie naruszonym, dzięki czemu naukowcy byli w stanie zobaczyć nawet jego poszczególne nerwy.
„W normalnych okolicznościach uzyskanie zachowanych tkanek miękkich jest niezwykle trudne, ponieważ bardzo szybko dochodzi do ich rozkładu, w wyniku którego tracą większość informacji morfologicznej.” – powiedział Javier Ortega-Hernandez, jeden z odkrywców skamieniałości. – „Jednakże, istnieją przypadki, w których warunki środowiskowe zapewniły ku temu odpowiednie warunki.”
SkamieniałośćKażda nić nerwowa skamieniałości jest 10 razy cieńsza od ludzkiego włosa, dlatego ciężko będzie odnaleźć coś podobnego w innych skamielinach. Jak powiedział Ortega-Hernandez, możliwość rozpoznania takich neurologicznych szczegółów jest po prostu niesamowita.
Chengjiangocaris kunmingensis jest dalekim krewnym wielu współcześnie żyjących stworzeń, w tym owadów, pająków i skorupiaków. Połączenie to jest bardzo ważne, ponieważ nowe odkrycia mogą dawać pewne wskazówki dotyczące układów nerwowych organizmów obecnie zamieszkujących naszą planetę.
Właściwie, jedną z nich już odkryto. Okazuje się, że układ nerwowy niektórych z dzisiejszych owadów, pająków i skorupiaków jest nieco mniej skomplikowany niż w przypadku Chengjiangocaris kunmingensis. Oznacza to, że z czasem nie stały się bardziej złożone, a wręcz przeciwnie – ich budowa się uprościła.

Źródło: Sci-news.com