Po raz pierwszy od 2009 roku sprzedaż telefonów komórkowych spada!

W 2012 roku sprzedaż telefonów komórkowych wyniosła 1,75 miliarda sztuk. Badania firmy Gartner wskazują jednak, że w stosunku do roku poprzedniego, liczba ta jest mniejsza o 1,7%. Na rynku nadal dominują firmy takie jak Samsung i Apple. Obroty koreańskiego giganta na rok 2012 sięgają 385 milionów sztuk, z czego 53,5% to smartfony. U Apple’a sprzedaż smartfonów sięga 130 milionów. Niespodzianką jest trzecie miejsce, które zajęło Huawei z ilością 27,2 milionów rozprowadzonych smartfonów. Jednocześnie koncern ten jest jedynym producentem telefonów, notującym ogromny (bo aż o 74%) wzrost sprzedażowy.
Gartner przewiduje, że w tym roku sprzedaż telefonów, które nie są smartfonami będzie nadal spadać. To nowość, ponieważ dotychczas większym zainteresowaniem i zaufaniem cieszyły się klasyczne urządzenia.
Głównym czynnikiem takiego stanu jest oczywiście szybkie wprowadzanie nowych i ulepszonych smartfonów. Ciekawe gadżety, nowe linie kolorystyczne i większe wyświetlacze zachęcają klientów do zakupu. Wzrost sprzedaży jest również spowodowany tym, że bardzo często naprawa smartfona nie jest opłacalna i łatwiej zdobyć nowy, niż uszkodzone części.
Czy klasyczne komórki powoli zaczną znikać ze sklepów?  Na razie nie ma sie co martwić. Jednak „era dotykowych ekranów” już się zaczęła i bardzo szybko się rozwija, więc nigdy nie wiadomo…

źródło: telegraph.co.uk