Po raz pierwszy komórki macierzyste krwi wyhodowano w laboratorium

Komórki macierzyste są naprawdę niesamowitym materiałem – dzięki nim można stworzyć w zasadzie każdy rodzaj komórek budujących ludzkie ciało. Teraz, naukowcy pomyślnie wyhodowali w laboratorium komórki macierzyste krwi, które wytwarzają komórki wchodzące w skład krwi.
Jak podkreśla serwis New Scientist, sukces ten może oznaczać, że w niektórych przypadkach pacjenci nie musieliby poddawać się bolesnemu przeszczepowi szpiku kostnego. Co więcej, dzięki krwi tworzonej w laboratorium można by rozwiązać problem niedoboru jej dawców, zwłaszcza w przypadku pewnych grup krwi.
Naukowcy odnaleźli kwintet białek, które zachęcały pluripotencjalne komórki macierzyste do różnicowania się w komórki macierzyste krwi. Gdy te komórki wprowadzono do organizmów laboratoryjnych myszy, wytworzyły one zarówno czerwone, jak i białe komórki krwi oraz płytki krwi. Inny zespół badawczy dokonał czegoś podobnego, ale wykorzystał dorosłe myszy i komórki macierzyste płuc.
Oczywiście, w tej chwili do tych badań należy podchodzić sceptycznie. Z pewnością minie kilka lat, poświęconych intensywnym testom oraz próbom klinicznym, zanim komórki macierzyste krwi będzie można wprowadzać do organizmów ludzkich.
Nadal istnieje szansa, że te komórki mogą mutować, tworząc komórki rakowe. Dlatego teraz naukowcy pragną z ich pomocą tworzyć tylko czerwone krwinki i płytki krwi, które nie posiadają jąder komórkowych – ich brak oznacza potencjalnie mniejszą szansę na to, że komórki zmutują.

Źródło:Nature