Pluton w pełnej krasie – oto jego pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

Przelot New Horizons w pobliżu Plutona odbył się niemal dwa miesiące temu. Właśnie wtedy sonda udostępniła pierwsze zdjęcia planety karłowatej i choć nie miały oszałamiającej rozdzielczości, wywarły pozytywne wrażenie w sieci. Kolejne obrazy, które stopniowo docierają do Ziemi przedstawiają zdecydowanie więcej szczegółów.
Wszystkie zdjęcia Plutona zostały wykonane 14 lipca z odległości 80 tysięcy kilometrów. Dzięki nim widać, że Pluton cechuje się różnorodnością powierzchniowych struktur, co początkowo zaskoczyło naukowców i skłoniło ich do rozważenia różnych teorii ewolucji tego ciała niebieskiego. Wśród form znajdujących się na planecie karłowatej znajdziemy kształty przypominające wydmy, rowy prawdopodobnie wydrążone przez lód, góry, wąwozy, a także kratery. Te elementy odróżniają Plutona od innych ciał w Pasie Kuipera.
Materiały podsyłane przez sondę zdecydowanie podsycają ciągle trwający konflikt dotyczący statusu tej planety karłowatej. Być może zbyt pochopnie pozbawiono jej miana planety.
Pluton w pełnej krasie – oto pierwsze zdjęcia planety karłowatej w wysokiej rozdzielczości
Zaskoczenie badaczy zostało wywołane nie tylko różnorodnością struktur, ale i atmosferą. Wcześniejsze zdjęcie dowiodło, że Pluton rzeczywiście ma atmosferę, ale już kolejne pokazują, że jest ona wielowarstwowa.
Zdjęcia księżyców Plutona, czyli Charona, Nix i Hydry również miały zostać dostarczone do naukowców. Pojawią się w publicznej bazie obrazów z instrumentów LORRI. Te obrazy to jedynie 5 procent danych, które ma przesłać New Horizons. Pozostałe 95 procent to nie tylko zdjęcia, ale i widma oraz dane dotyczące atmosfery.
Pluton w pełnej krasie – oto jego pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

Źródło: NASA