Pierwszy satelita systemu EDRS został wystrzelony w kosmos

Airbus Defence and Space oraz ESA osiągnęły kamień milowy w rozwoju systemu optycznego przesyłu danych EDRS – European Data Relay System. 29 stycznia, z Kazachstanu, na pokładzie rakiety Proton, w przestrzeń kosmiczną został wystrzelony pierwszy laserowy satelita, który będzie jego częścią.
Obecnie, satelita podąża w kierunku jego geostacjonarnej pozycji nad Europą. Stamtąd zacznie śledzić obrót Ziemi. Projekt EDRS, który bywa nazywany „SpaceDataHighway” (Kosmiczna Autostradą Danych), ma na celu utworzenie sieci geostacjonarnych satelitów, które będą otrzymywać i transmitować dane w czasie niemal rzeczywistym.
System będzie stanowił szybki środek komunikacji między satelitami, samolotami bezzałogowymi, statkami kosmicznymi oraz stacjami naziemnymi. Satelita obserwujący planetę z niskiej orbity okołoziemskiej mógłby, na przykład, przekazywać dane do EDRS za pomocą wiązki laserowej. EDRS może natychmiast przekazać te informacje Ziemię, a użytkownicy otrzymaliby dostęp do nich prawie natychmiast.
Zazwyczaj, satelity znajdujące się na niskiej orbicie muszą znaleźć się w zasięgu pola widzenia stacji naziemnej, zanim będą mogły przekazać dane. Z tego powodu EDRS okaże się bardzo przydatny podczas szybkiego reagowania w przypadku katastrof oraz misji ratowniczych, gdyż pozwoli ratownikom na natychmiastowe pobranie potrzebnych danych oraz fotografii.
Pierwszy satelita, który został wystrzelony 29 stycznia, będzie służył do komunikacji z satelitami Sentinel Komisji Europejskiej, które monitorują nasze środowisko. W przyszłym roku, w przestrzeni kosmicznej znajdzie się drugi laserowy satelita, a w 2020 – trzeci. Jednak, zanim do tego dojdzie, w 2018 roku EDRS zacznie przekazywać dane dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: ESA