Pierwszy aparat 4/3 na licencji Kodaka

Wielokrotnie pisaliśmy o licznych problemach Kodaka, a także o tym, że licencje na urządzenia związane z fotografią cyfrową są powoli wykupywane przez zewnętrznych producentów. Na spory pakiet patentów polują m.in. Apple i Google. Tymczasem wczoraj w Chinach miała miejsce pierwsza premiera aparatu fotograficznego w standardzie 4/3 wykonanego właśnie na licencji Kodaka, przez firmę pochodzącą z Kraju Środka, JK Imaging. Jako, że poza wąskim gronem zapaleńców nazwa ta nic nie mówi, poniekąd słusznie zadecydowano o nazwaniu aparatu tylko nazwą Kodaka – Kodak PIXPRO S1.
Na razie nie wiemy o aparacie zbyt wiele. Niewątpliwie będzie to bezlusterkowiec w standardzie Micro Four Third, wyposażony w łączność WiFi. Oprócz nazwy w urządzeniu pozostało niewiele z Kodaka. Najważniejszy element, czyli matrycę CMOS dostarczy bowiem Sony. Nie jest to wiadomość zła – możemy spodziewać się niezłej jakości obrazu.  Aparat ma być przede wszystkim skierowany do ludzi młodych, oczekujących poręczności, niezłego designu (vide zdjęcie) oraz możliwości bezprzewodowego przesyłania zdjęć.
Na razie nie wiadomo również, czy aparat trafi do sprzedaży na całym świecie. Pomimo licencji na wykorzystanie nazwy „Kodak” JK Imaging nie dysponuje potężną siecią dystrybucji, z jakiej znany był koncern Kodaka. Oficjalna premiera planowana jest na trzeci kwartał 2013 roku.

Źródło: 4/3 Rumors