Pierwsze tak dokładne zdjęcia Plutona przysłane przez sondę New Horizons

Sonda New Horizons po raz pierwszy przysłała na Ziemię fotografie, które nie zostały skompresowane, a tym samym – nie utraciły wysokiej rozdzielczości. Według NASA, poniższe zdjęcie zostało wykonane około 15 minut przed najbliższym podejściem New Horizons do Plutona – w dniu 14 lipca tego roku.
PlutonNajnowszy obraz prezentuje pas powierzchni Plutona, którego szerokość wynosi około 80 kilometrów, a długość – około 17 tysięcy kilometrów.
„Te nowe zdjęcia zapewniają zapierający dech w piersiach widok na struktury geologiczne Plutona.” – powiedział Alan Stern, badacz pracujący nam misją New Horizons. – „Taka jakość nie była dostępna w przypadku Wenus i Marsa przez dekady od przelotów pierwszych sond, jednak już możemy zobaczyć kratery, góry i lodowe obszary Plutona – a od przelotu minęło mniej niż pięć miesięcy.” – dodaje.
PlutonW przypadku każdego z ostatnio przesłanych zdjęć, jeden piksel odpowiada około 77 – 85 metrom na powierzchni Planety Karłowatej, co według NASA pozwala na zobaczenie struktur „mniejszych niż połowa miejskiego budynku” na zróżnicowanej powierzchni Plutona.
New Horizons wciąż ma wiele fotografii do przesłania – również o takiej rozdzielczości. Obecnie sonda podąża w kierunku pasa Kuipera. Poniżej znajdziecie wideo, które NASA stworzyło, wykorzystując ostatnio przesłane obrazy Plutona.

Źródło:NASA