Pierwsza sztucznie wyhodowana kończyna

Naukowcom z Massachusetts General Hospital udało się wyhodować z komórek dawcy pierwszą kompletną kończynę, która była w pełni funkcjonalna. Nie jesteśmy jeszcze jednak zdolni do tego, żeby stworzyć tak złożoną część ludzkiego ciała. Wyhodowana nóżka należała do szczura. I choć stworzenie kompletnej nerki ludzkiej czy kawałka płuca jest możliwe już od jakiegoś czasu, to osiągnięcie naukowców z Bostonu na pewno zapisze się w kartach historii.
Szczurze ramię zostało stworzone przy użyciu komórek pobranych od innego szczura. Jest to pierwsza tego typu próba, która zakończyła się powodzeniem. Komórki mnożyły się i już w przeciągu niecałych trzech tygodni stworzyły kończynę, która oczywiście posiada także mięśnie. Jedyną częścią, którą musieli zająć się lekarze było zaszczepienie skóry.

Kończyna była w stanie także się poruszać. Naukowcy sprawdzili to za pomocą przesyłania impulsów elektrycznych poprzez mięśnie. Według ich obserwacji i obliczeń, ramię było w stanie działać z siłą równą 80% siły, jaką posiada ramię nowonarodzonego szczura.
Wielką niewiadomą pozostaje wciąż pytanie, czy po wszczepieniu takiego ramienia danemu osobnikowi nie zostanie ono odrzucone. Wielką nadzieją w tym zagadnieniu jest fakt, że przecież komórki, z których wyhodowano ramię zostały pobrane od osobnika, który ma otrzymać nową kończynę. Nie jesteśmy jednak pewni co stanie się po transplantacji. W najbliższym czasie naukowcy dalej będą zajmowali się rozwijaniem opracowanej przez siebie metody, tak, aby za jakiś czas było możliwe wyhodowanie także ludzkiej kończyny. Byłby to ogromny przewołam w świecie medycyny, a także wielka szansa dla milionów osób posługujących się protezami.Ratt's forearm

Źródło: New Scientist